Sağlık

"İlk gece" korkusu

"İlk gece" korkusu

Balayı İmpotansı yani ilk gece korkusu, yeni evlenen bazı çiftlerin ilk cinsel girişim denemelerinde başarılı olamaması durumudur.

Bu sorunu iki yönde incelemek gerekir:

1- Erkekten kaynaklanan

2- Kadından kaynaklanan

Erkekten kaynaklanan

Erkeğin, özellikle ilk cinsel ilişki girişimi gerdek gecesi olacaksa, böyle bir durum başarılı olup olamayacağı kaygısına neden olur. Bazı yörelerimizde hala gerdek sonrası kanlı çarşaf beklentileri bazen durumu iyice çıkmaza sokabilir. O güne kadar hiçbir sertleşme sorunu olmayan erkek, bu tedirginlikle başarısızlık korkusu (Performans anksietesi) yaşar ve bu heyecanla da sertleşme sağlayamaz.

Tam da bu noktada eşinin ve veya çevrenin olumsuz etkisi, beklentilerin karşılanmadığı hissiyle özgüveninin de yitirmesine sebep olur ve kısır döngüye girerek, aylar boyu sertleşme sağlayamaz.

Bu durum psikolojik kaynaklıdır diye düşünülebilinir. Eğer o güne kadar da erkeğin sertleşme sorunu zaten vardıysa, bu durum ise organik bir etkendendir denebilir ve ayrıntılı tanı yöntemlerine yönlenilmesi gerekir.

Psikolojik kaynaklı balayı impotanslarında öncelikle ağızdan alınan ilaçlar denenir ve başarılı da olunur.

İlk ilişki gerçekleştikten sonra bir iki ilişkinin de bu ilaçlardan yardım alındıktan sonra artık ilaca gerek kalmaz. Erkek özgüvenini kazanacak ve her şey normal hale gelecektir. Bazen ilaçlar yeterli olmazsa, penise yapılan enjeksiyonlarla ereksiyon sağlanır.

Kadından kaynaklanan

O güne kadar hiç ilişkide bulunmamış genç kız, ilk ilişkide canının acıyacağı ve bir kanama olacağı korkusuyla gerdeğe girer. Bu kaygı ve korku nedeniyle de kendisini kasmaya ve ilişkiye izin vermemeye başlar.

Bu duruma vaginismus denir ve tıpkı erkekte olduğu gibi kadında da aynı mantıkla kısır döngüye kadar gidebilir.

Eşinin böyle bir durumuyla karşı karşıya gelen erkekte de bir süre sonra psikolojik etkiyle sertleşme sorunu veya cinsellikten uzak durma eğilimi başlar ve hem kadının hem de erkeğin tedavi edilmesi gereken bir sürece sebep olur. Vaginismus, psikolog veya psikiyatristlerin bazen de jinekologların tedavi etmesini gerektirebilir.

Sıklıkla gördüğümüz bir durum da çiftlerin bazen bu olumsuzluğu kabullenip hiç doktora başvurmamasıdır. Ta ki çevreden veya ailelerden çocuklarının olmaması ile ilgili sözler gelinceye kadar. Bu aşamada çiftlerin doktora gitmesi de hiç nadir olmayan, bazen doktorları da şaşırtan bir hayat gerçeği olarak karşımıza çıkar.

Prof. Dr. Emre Akkuş
Yayın tarihi: 20.03.2006
716
dahafazlası

sex

YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.