Sağlık

İlaçlardaki potansiyel tehlike

İlaçlardaki potansiyel tehlike

Bazı grip ve ağrı kesici ilaçların içlerindeki belirli etken maddelerin ayrıştırılarak, uyuşturucu olarak kullanıldığı öğrenildi.

İçindeki etken maddeler nedeniyle bazı grip ve ağrı kesici ilaçlar, uyuşturucu olarak kullanılmak üzere eczanelerden satın alınıyor. Konuyla ilgili soruları yanıtlayan Ondokuzmayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Farmakoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Süleyman Çelik, bazı ilaçların içinde sakinleştirici özelliğinden dolayı uyuşturucu olarak kullanılabilecek etken maddelerin bulunduğuna dikkat çekti.

Bu etken maddelerin saf olarak kullanıldığı ilaçların kırmızı ve yeşil reçete ile satıldığını söyleyen Çelik, bazı sıradan ağrı kesici ve grip ilaçlarında da düşük dozda söz konusu etken maddelerin bulunabildiğini kaydetti.

İlaçların içindeki uyuşturucu özeliği olan etken maddelerin ayrıştırılarak kullanılabildiğini belirten Çelik, bunun önüne geçebilmek için bu tür ilaçlara reçete zorunluluğu gibi bazı sınırlamalar getirildiğini hatırlattı.

Ancak sıradan grip ve ağrı kesici ilaçların rahatlıkla reçeteye yazdırılabildiğini ve eczanelerden rahatlıkla alınabildiğini ifade eden Çelik, bu ilaçların bazılarının da uyuşturucu olarak kullanılabildiklerini söyledi. İlaçların içindeki etken maddelerin uygun sıvıların içinde çözeltilerek saf halinin elde edilebildiğini söyleyen Çelik, şunları kaydetti:

"Her maddenin çözeltilebildiği bir sıvı vardır. Bazı ilaçlardaki, uyuşturucu özelliği olan bitkilerden elde edilen etken maddeler uygun sıvılarda çözeltilerek, sıvı buharlaştırıldıktan sonra saf haliyle elde edilmiş oluyor. Böylce sıradan grip veya ağrı kesici ilaçların içindeki düşük dozdaki bu etken maddeler ayrıştırılarak, uyuşturucu olarak kulanılabiliyor."
Yayın tarihi: 12.10.2006
1484
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.