Sağlık

İlaçlara daha kolay erişmek istiyoruz

İlaçlara daha kolay erişmek istiyoruz

Halkın %69'u Avrupa ve A.B.D.'de çıkan yeni ilaçların 6 ay içerisinde Türkiye'de eczane raflarındaki yerlerini almasından yana.

12 Eylül 2006, İstanbul- Türkiye'de toplumun büyük bir çoğunluğu yeni ilaçlara daha çabuk ve daha kolay erişebilmek istiyor.

Uluslararası kamuoyu araştırma şirketi GfK'nın Türkiye çapında yürüttüğü bir araştırmaya katılanların büyük çoğunluğu yeni ilaçlara Amerika veya Avrupa'da hastalara sunulmasının ardından maksimum 6 aylık bir süre içerisinde erişebilmeyi tercih ederken, katılımcıların yarıdan fazlası yeni ilaçların Türkiye'de gelişmiş ülkelerle aynı zamanda pazara sunulması gerektiğine inandıklarını belirtti.

GfK Türkiye, toplumun sağlık bakım sisteminde yeni ilaçlara verdiği değeri tespit etmek amacıyla 12-26 Ağustos 2006 tarihleri arasında, ülke çapında bir kamuoyu araştırması gerçekleştirdi.

Sonuçları bugün açıklanan araştırmaya göre, bölgesel düzeyde, vatandaşların %90'ından fazlası hastaların Amerika ve Avrupa'da sunulan yeni ilaçlara erişebilmesinin önemli olduğunu düşünüyor. Bu konuda en fazla destek ise Doğu ve İç Anadolu bölgelerinden (%95-96) geliyor.

Araştırmanın sonuçlarını değerlendiren AİFD Genel Sekreteri Engin Güner, Türk insanının bire iki çoğunlukla yeni ilaçların Türkiye'ye girişlerinin geciktirilmemesi gerektiğine inandığını kaydederek şunları söyledi:

"İnsanlarımız, büyük bir çoğunlukla Avrupalılar ve Amerikalılarla aynı zamanda yeni ilaçları kullanma hakkına sahip olmak istiyor. Yapılan araştırma bunu net bir şekilde ortaya çıkardı. Halen hükümetin yeni ilaçları Türkiye'de onaylaması en az 2 yıl sürüyor.

Bu ilaçların Sosyal Güvenlik Kurumları tarafından kullanılması 3 yıl kadar zaman alabiliyor. Bu prosedürlerin, hasta beklentilerine ve Avrupa Birliği'ndeki standartlara uygun olması gerekiyor. Hükümet'le elele vererek işlemleri, hastaların beklentilerini karşılayacak şekilde, daha verimli ve şeffaf hale getirmenin yollarını bulmalıyız."

Belli bir gelir düzeyindeki hastaların yeni ilaçları yurtdışından temin edebildiklerine dikkat çeken Güner şöyle devam etti:

"Ancak Hükümetimizin onaylarını bekleyen milyonlarca vatandaşımız için aynı olanak söz konusu değil. Bu nedenle sağlık alanındaki farklılıkları kapatmak için daha çok çaba harcamamız gerekiyor".

Yeni ilaçlara daha hızlı, daha iyi erişim

GfK'nın yürüttüğü kamuoyu araştırması yeni ilaçlara erişimi, bireylerin gerek kendileri gerekse de aileleri açısından yeni ilaçlara verdiği önemi irdeleyen bir dizi soruyu kapsıyor.

Genel anlamda, bütün bölgelerdeki vatandaşlar hastaların ilaçlara en kısa sürede erişebilmesini çok belirgin bir şekilde destekliyor (%98-100).

Üç kişiden ikisi yeni ilaçların geçtiğimiz yüzyılda uzun ömürlülüğe önemli bir şekilde katkı sağladığını düşünüyor; bu düşünce ülkenin Doğu bölgelerinde özellikle baskın bir şekilde gözlemleniyor. Bütün bölgelerde, hastalar yeni ilaçların hekimlere ve bu ilaçlara ihtiyacı olan hastalara ulaştırılmasının önemli olduğuna inanıyor.
Yayın tarihi: 16.09.2006
1203
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.