Sağlık

İlaç niyetine aganigi, naganigi

İlaç niyetine aganigi, naganigi

Yapılan bilimsel araştırmalara göre, düzenli bir cinsel yaşam, hem ruhsal hem bedensel sağlığı olumlu etkiliyor. Düzenli seks, özellikle kan dolaşımını düzene sokuyor, kalbi koruyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve çeşitli ağrıları yok ediyor.

Cinsel ilişkiye girmek, tıpkı yemek, içmek ya da uyumak gibi insanların en doğal ihtiyaçları arasında yer alıyor. Her ne kadar bazı insanlar, "Benim sekse mekse ihtiyacım yok" dese de, yeryüzünde yaşayan tüm canlıların sekse ihtiyacı var. Şempanzelere adeta birer 'seks makinesi' gözüyle bakıldığını biliyor muydunuz?

Çünkü bir dişi şempanze, çiftleşme döneminde yaklaşık 135 kez çiftleşiyor. Aslanlar ise çiftleşme döneminde yaklaşık 500 kez krallığın keyfini çıkarıyor. Tabii ki insanlar, hayvanlardan biraz daha farklı. Bazıları sık sık, bazıları düzenli bir şekilde, bazıları ise kırk yılda bir partneriyle birlikte oluyor. Amerikalı bilim adamlarının dünya çapında yaptıkları bir araştırmaya göre, insanlar haftada ortalama bir-iki kez seks yapıyor...

Cinselliğe her ne kadar bir 'eğlence' gözüyle bakılsa da aslında bu bir ihtiyaç, hatta insanı hastalıklara karşı pek çok ilaçtan daha iyi koruyan bir 'aksiyon'. Öyle ki, ileri yaşlara kadar düzenli bir cinsel yaşamı olan insanların daha uzun ömürlü olduklarını gösteren bilimsel çalışmalar bile var. İstatistiklere göre, cinselliği en düzenli yaşayan toplum Amerikalılar. Çünkü Amerikalılar yılda ortalama 132 kez seks yapıyorlar. İngilizler yılda yaklaşık 120, Almanlar ise yılda sadece 97 kez partneriyle birlikte oluyor. Peki ya Türkiye? Bir kesim 'şempanzeler' gibi eğlenirken, bir kesim de sevgilisini öptükten sonra, "Ne olur ne olmaz" diyerek koşa koşa hamilelik testi yaptırıyor. Uzmanların elinde, Türkiye'nin doğusuyla ilgili pek bir veri yok; ancak Türkiye'nin batısındaki insanların yılda yaklaşık 120 kez seks yaptığı tahmin ediliyor...

Genel sağlığı olumlu etkiliyor

Bilim adamları, düzenli cinsel yaşamın yararlarını saymakla bitiremiyor. Cinsel sağlıkla ilgili sorularımızı yanıtlayan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Androloji Bilim Dalı Başkanı ve Hattat Hastanesi Direktörü Prof. Dr. Halim Hattat, düzenli seksin yararlarını şöyle anlatıyor: "İlişki sırasında faaliyete geçen ve mutluluk hormonu olarak adlandırılan endorfin, beyin sayesinde tüm vücuda yayılarak bir çeşit doğal doping etkisi yaratıyor. Yani cinsellik, beyindeki endorfin üretimini artırıyor. Bu kimyasal molekül, dopamin ve serotoninle birlikte zevk hormonları olarak sakinlik veriyor ve tatmin hisleri yaratıyor. Mutlu birlikteliklerde, salgılanan mutluluk hormonuyla desteklenmiş bir ilişki, insanların pozitif davranışlarına da zemin hazırlıyor. Dolayısıyla kişi, depresyon ve özgüven kaybından da kurtuluyor, yaşama daha pozitif yönden bakabiliyor."

'Düzenli' seksin kişiye göre değiştiğini de sözlerine ekleyen Prof. Hattat, bunun belli bir kuralı olmadığına da dikkat çekiyor. "Biz sürekli birlikteliklerde veya evliliklerde, periyodik bir yaklaşımı öneriyoruz. Özellikle karşılıklı sıcaklığı muhafaza etmek açısından, periyodik aralıkları önemli buluyoruz. Belirli aralıklarla tatmin edici birleşmeler, aynı zamanda cinsel fonksiyonun devamı açısından da önemli. Çiftlerin bir arada olması, keyifli bir beraberlikleri olması ve beraber zaman geçirmeleri son derece önemli. Yani beraberlik ille de cinsel birleşmeyle sonuçlanmak zorunda değil. Zaman zaman dokunma ve okşamanın getireceği keyfe de ihtiyaç var. Tavsiyem, bu romantik düşünce tarzını da içeren cinselliktir" diyen Prof. Hattat, mutlu bir evlilikte en önemli faktörün mutlu bir cinsel yaşam oluğuna da değiniyor.

Uzmanlara göre, mutlu bir cinsel yaşam öğrenilebilir. Burada en önemli nokta ise çiftlerin birbirlerine karşı dürüst olmaları ve isteklerini birbirleriyle paylaşmaları.

Florence Nightingale Hastanesi Kısırlık ve Tüp Bebek Merkezi Başkanı, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Yücel Karaman ise en sağlıklı seksin, tek eşli yaşanan seks olduğunu vurguluyor. Doç. Karaman, düzenli bir cinsel yaşamın başta stresi azalttığını, dolayısıyla da strese bağlı ortaya çıkan hastalıklara yakalanma riskinin ciddi bir şekilde düştüğünü söylüyor.

Düzenli bir cinsel yaşamın genel sağlık açısından son derece önemli olduğunu vurgulayan Doç. Karaman, cinsel ilişki sırasında da hastalıklardan korunmak için dikkat edilmesi gereken noktalara değiniyor: "Düzenli cinsel yaşamları olan insanlar stresten daha uzak oluyorlar. Bu insanların özellikle psikolojileri düzgün oluyor. Böylece tansiyon, kalp-damar hastalıkları gibi özellikle stresin ortaya çıkardığı hastalıklardan da daha uzak oluyorlar. Cinsel sağlığa herkes önem vermeli; ancak özellikle çok eşli yaşayan insanlar buna dikkat etmeliler. Birden çok partneri olan insanlarda, özellikle enfeksiyona yakalanma riski yüksek oluyor. Cinsel ilişkiyle bulaşan pek çok virüs, kansere dönüşme riski yüksek olan hastalıkları ortaya çıkarabiliyor. Erkeklerde görülen bel soğukluğu, frengi ya da prostat iltihabı gibi hastalıklar ise kadınlarda çok ciddi tüp ve yumurtalık apselerine yol açabiliyor. Bunlardan korunmak için cinsel ilişkide prezervatif kullanmak şart."

Tempo Dergisi
Yayın tarihi: 13.03.2006
1068
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.