Sağlık

Huysuzluğun da sırrı çözüldü

Huysuzluğun da sırrı çözüldü

Artık hiç kimse huysuz ihtiyarlara, aksi ve lanet tiplere kızmasın. Çünkü ABD'deki bir araştırmaya göre aksi davranmamak, onların elinde değil. Doğuştan gelen bu karakter özelliği, beynin küçük bir bölgesindeki faaliyetlerden kaynaklanıyor.

Amerikalı bir araştırmacı, sürekli huysuz, dırdıcı, şikayetçi ve mızmız olan insanların bu ruh halinin beyindeki küçük bir bölgenin faaliyetlerinden kaynaklandığını keşfetti. İngiliz The Observer Gazetesi'nin haberine göre ABD'deki Vanderbilt Üniversitesi'nden Dr. David Zald adlı psikoloğun araştırdığı bu bölge, sinirlilik, korku, öfke gibi dışavurumların sorumlusu. Sağ gözün birkaç santim arkasında bulunan bu beyin bölgesi, ne kadar aktifse insanın ruh hali de o kadar kötü oluyor.

Terlemeyi, mide asitlerini, kalp atışını ve stres haliyle bağlantılı diğer fizyolojik belirtileri de aynı bölge kontrol ediyor. Posta pulu büyüklüğündeki bölgenin adı ''ventromedial prefrontal cortex''...

Dr. David Zald, araştırmasını 89 denek üzerinde gerçekleştirmiş. Bu kişilerin beyinlerini PET (positron emission tomography) taramasından geçirmiş. Denekler ayrıca son bir ay içindeki ruh halleriyle ilgili detaylı sorulara yanıt vermişler. Verdikleri yanıtlarla son bir ay içinde berbat bir ruh hali içinde oldukları anlaşılan kişilerin beynindeki ''ventromedial prefrontal cortex'' bölgesinde diğer deneklere göre daha fazla faaliyet tespit edilmiş.

Söz konusu beyin bölgesi zedelenen insanlarda tespit edilen bulgular da, Dr. Zald'ın araştırmasını destekliyor. Bu bölgede beyin hasarı meydana gelen kişiler stres ya da korku hissetmiyor, duyguları midelerinde reaksiyona yol açmıyor.
Yayın tarihi: 18.02.2002
691
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.