Sağlık

Hormon kullanımı kanseri tetikliyor

Hormon kullanımı kanseri tetikliyor

Araştırmalar, menopoz sonrası hormon kullanımıyla göğüs ve yumurtalık kanseri arasında bağlantı olduğu sonucunu ortaya koydu.

ABD'de yapılan ve sonuçları New England tıp dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, bu ülkedeki göğüs kanseri oranında görülen sert düşüşle hormon kullanımında azalma arasında bağlantı bulunuyor.

Raporlardan sonra hormon kullanımı azaldı
Ulusal Kanser Enstitüsü'nden elde edilen verilere dayandırılan araştırmada, ABD'de kadınlarda göğüs kanseri vakalarının oranının 2003'te bir önceki yıla nazaran yüzde 6.7 oranında düştüğü ve o zamandan bu yana değişmediği saptandı.

ABD'de 2001'de 61 milyon olan hormon reçeteleri sayısının da 2004'te 21 milyona düştüğü belirlendi.

Bu düşüşlerin, menopoz sonrası hormon kullanımının daha yüksek kalp, felç ve göğüs kanseri riski taşıdığına dair raporların yayımlanmasından sonra olduğuna dikkat çekildi.

Araştırmacılar, hormon kullanımının azalmasıyla 2001'den 2004'e kadar göğüs kanseri oranlarında yaklaşık yüzde 9'luk bir düşüş olduğunu belirtti.

Araştırma bir milyon kadın üzerinde yapıldı
İngiltere'de yaklaşık bir milyon kadın üzerinde yapılan ve Lancet tıp dergisinde yayımlanan diğer araştırmanın sonuçları, menopozdan sonra hormon alan kadınlarda, hiç kullanmayanlara nazaran yumurtalık kanserinin oluşma ihtimalinin yüzde 20 olduğunu gösterdi.

Bu araştırmada, menopoz sonrası ateş basmaları ve diğer belirtilerin giderilmesi için mümkün olduğu kadar az dozda ve kısa bir zaman için hormon kullanılması tavsiyesinden vazgeçilmedi.
Yayın tarihi: 19.07.2007
773
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.