Sağlık

Hipokrat yemini güme mi gidiyor?

Hipokrat yemini güme mi gidiyor?

İngiltere'de tıp fakültelerinde okuyan bazı Müslüman öğrenciler, dini inançlarına ters düştüğü gerekçesiyle bazı derslere girmiyor.

Bazı tıp öğrencilerinin inançlarına aykırı bularak alkol ve cinsel ilişkinin yol açtığı hastalıklar ile ilgili derslere girmedikleri ve bu hastalıkları tedavi etmeyi reddettikleri bildirildi.

Tedaviyi de reddediyorlar
İngiltere'deki tıp fakültelerinde okuyan bazı Müslüman öğrencilerin, dini inançlarına ters düştüğü gerekçesiyle alkol kullanımı ve cinsel ilişki yoluyla bulaşan hastalıklar konularındaki derslere girmeyi ve bu hastalıkları tedavi etmeyi reddettikleri bildirildi.

The Sunday Times gazetesi, bazı Müslüman stajyer doktorların alkol ve cinsel yolla bulaşan hastalıkları tedavi etmeyi öğrenmenin dinlerine aykırı olduğunu savunduğunu yazdı. Haberde, bazı öğrencilerin de karşı cinsten hastaları tedavi etmeyi reddettiği belirtildi. Müslüman bir erkek öğrencinin, bir kadın hastayı muayene etmek istemediği için final sınavını geçemediği kaydedildi.

Haber doğrulandı
İngiliz Tıp Derneği (BMA) ve Genel Cerrahi Kurulu da (GMC), bazı Müslüman tıp öğrencilerinin dini inançlarını gerekçe göstererek alkol ve cinsellikle ilgili hastalıklarla ilgili eğitim almayı ve bu hastalıkları tedavi etmeyi reddettiğini doğruladı. BMA, bu öğrencilerin alkol kullanımı ve bunun yan etkileriyle ilgili hiçbir şey öğrenmek istemediklerine dair raporlar olduğunu belirtti.

Gazete, söz konusu Müslüman öğrencilerin hangi tıp fakültelerinde okudukları, sayıları ve isimleri gibi bilgileri vermekten kaçındı.

Yayın tarihi: 10.10.2007
1404
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.