Sağlık

Her gün 10 kişi bırakılıyor

Her gün 10 kişi bırakılıyor

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Arif Verimli, her gün 10 kişinin hastane bahçesine bırakıldığını söyledi.

Hastanelerin ''bakımevi'' gibi görüldüğünü belirten Doç. Dr. Verimli, hiç kimsenin ruhsal rahatsızlığı olan yakınını yanına almak istemediğini anlattı.

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Arif Verimli, hastanelerinin ''bakımevi '' olarak görüldüğünü belirterek, her gün 10 kişinin bahçelerine bırakıldığını bildirdi. Doç. Dr. Verimli, insanların genelde psikiyatrik hastaya ilk günlerde biraz yardımcı olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

''Hastalık kronikleştikçe, ekonomik yük getirdikçe, bir de o kişiyi kontrol edecek, tedavisine yardımcı olacak sosyal destek anlamında bir kişiye gereksinim duymaya başlanınca, kişiler bezmeye başlıyorlar. Hiç kimse ruhsal açıdan rahatsızlanmış yakınını yanına almak istemiyor.''

CAMİYE BIRAKIR GİBİ

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nin halk arasında ''ömür boyu hasta bakılacak bakımevi'' olarak görüldüğünü belirten Doç. Dr. Verimli, sözlerine şöyle devam etti:

''Biz bakımevi değil hastaneyiz. Teşhis koyar, tedavi ederiz. Ancak hasta sahiplerinin çoğunda 'baksınlar' mantığı var. Her gün 10 kişiyi hastane bahçesine bırakıp kaçıyorlar. Camiye bebek bırakıldığı gibi, buraya da kışın kar altında beyin özürlü bebek bırakılıyor. Bence tüm bunların nedeni sevgisizlik.''

İki bine yakın yatağın psikiyatrik hizmetlere ayrıldığını ve bunun yetmesi için çalıştıklarını anlatan Doç. Dr. Verimli, ''Bizim bir psikiyatrik hastaya ayırdığımız zaman 12.5 gün. Psikiyatride hastanede geçirilmesi gereken süre hastanede geçirilir, geri kalanı dışarıda tedavi edersiniz'' dedi.

Doç. Dr. Arif Verimli, İstanbul'da sosyal desteğe ihtiyacı bulunan ve çoğu psikiyatrik hasta olan 70 bin kişi bulunduğuna değindi.

1 milyon 200 bin hasta

Türkiye'de özel kuruluşlar hariç psikiyatrik hizmetler için 9 bin yatak olduğunu belirten Doç. Dr. Verimli, bu rakamın 6 milyonluk İsveç'te 26 bin olduğuna dikkat çekti. Doç. Dr. Verimli, 1 milyonun üzerinde psikiyatrik tedavi olması gereken hasta olduğunu belirtti:

''Türkiye'de, tahminlerimize göre, yataklı bir tedavi kurumunda yıl içerisinde mutlaka yatarak tedavi olması gereken hasta sayısı 1 milyon 200 bin. Psikiyatrik hizmetlerin modern bir düzeyi yakalayabilmesi için de yatak sayısının asgari 30 bin civarında olmasıgerekir. Ancak tüm imkanlarımızı buna seferber etsek de, bunu hazırlamak 20-25 yılı bulur. Bu nedenle hizmet açığının, ciddi birtakım mantalite değişiklikleriyle giderilmesi lazım. Yapmamız gereken insanlara iyi bir ayaktan tedavi hizmeti sunmak. Ayrıca toplum içinde toplumla beraber hasta ailesini eğitmek. Psikiyatrik hastaya sevgiyle yaklaşılmasını sağlamak.''
Yayın tarihi: 01.10.2001
516
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.