Sağlık

Her 3 kadından 1'i kansız

Her 3 kadından 1'i kansız

Eskişehir SSK Hastanesi'nden hematoloji uzmanı Dr. Vahap Aslan Türkiye'deki her üç kadından birinde kansızlık hastalığı görüldüğünü söyledi.

Dr. Vahap Aslan, hemoglobin değerlerinin düşmesiyle ortaya çıkan hastalığın en büyük belirtilerinin halsizlik, yorgunluk, çarpıntı, nefes darlığı, baş dönmesi, kulak çınlaması, saç dökülmesi ve tırnaklarda kırılmalar olduğunu belirtti.

Rahatsızlığı olan kişilerin yüz, avuç içi ve göz kapaklarının soluk olduğunu belirten Aslan, "Bu kişiler çabuk yorulur, nefesleri daralır. Hastalık, yaşlılarda kalp ve beyin dokusunun beslenmesini bozarak kalp krizi ve inmelere neden olur" dedi.

Demir içeren ilaçlar kullanılmalı

Kansızlığın kadınlarda daha sık görüldüğünü kaydeden Dr. Aslan, şöyle devam etti: "Kansızlık doğurganlık çağındaki kadınlarda daha sık görülür. Ülkemizdeki kadınların yaklaşık üçte birinde demir eksikliğine bağlı kansızlık görülmektedir...

"Bunun nedeni adet kanamaları ve sık yapılan doğumlardır. Gebe ve emzikli kadınlarda da kansızlık görülmektedir. Bu durumdaki kadınlara, demir içeren ilaçlar verilmelidir."

İnek sütünde demir oranı düşük

Başta kırmızı et olmak üzere yeterince hayvansal gıda almayanlarda da kansızlık geliştiğini söyleyen Dr. Aslan, "Özellikle gelişme çağındaki çocuklara bu tür gıdaları tüketmeleri önerilir. En önemli demir kaynaklarından biri de anne sütüdür...

"Bu nedenle yeni doğan çocukların en az altı ay süre ile emzirmeleri önerilmektedir. İnek sütünde demir oranı düşük olduğu için bebeklerin ilk altı ayında verilmesi uygun değildir...

"Sütü olmayan annelerin demir oranı yüksek olan bebek mamaları vermeleri daha yararlıdır. Kırmızı mercimek, sebzeler ve üzüm pekmezi de kansızlığa iyi gelir" dedi.
Yayın tarihi: 10.11.2004
1394
dahafazlası

kan

YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.