Sağlık

Her 20 kadından biri tecavüze uğruyor

Her 20 kadından biri tecavüze uğruyor

İngiltere ve Galler'de her gün 167 kadının tecavüze uğradığı, bunun da her 20 kadından birinin tecavüz kurbanı olduğu anlamına geldiği açıklandı. Yapılan araştırmaya göre aile içi tecavüz kadar, sevgili ve eş tecavüzü de son derece yaygın.

İngiltere İçişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen ve kadınlara yönelik cinsel suçlarla ilgili olarak bugüne kadar yapılan en ayrıntılı ve kapsamlı araştırmanın sonuçları açıklandı. Buna göre, ülkede bugüne kadar 754 bin kadın tecavüze uğradığı için polise başvurdu.

İçişleri Bakanlığı, araştırma sonuçlarını destekleyebilmek amacıyla ellerindeki kayıtların yanı sıra, 16 yaşın üzerindeki yedi bin kadınla yüz yüze görüşmeler yapıldığını belirtti. Bu görüşmelerde, tecavüz kurbanlarının inanılanın tersine, hep dışardan gelen tehditlere hedef olmadıkları, aile içinden ve yakın çevreden gelen tecavüz tehditlerinin de kadın için büyük tehlike oluşturduğu ortaya çıktı.

Araştırmanın ortaya koyduğu bir başka çarpıcı gerçek de, 16-19 yaş grubundaki genç kızlarla ilgili. Araştırmacılar, bu grubun kendilerinden daha yaşlı kadınlara oranla dört kat daha fazla tecavüze uğradıklarını tespit etti.

Araştırmada, toplumun alt katmanlarından gelen yoksul kadınların tecavüz olaylarının baş hedefi olduğu da ortaya çıktı. Yıllık geliri 10 bin sterlin olan bir kadının tecavüze uğrama ihtimali, yıllık geliri 20 bin sterlin olan kadına oranla üç kat daha fazla.

EŞLER DE TECAVÜZCÜ

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan araştırma sonucunda, tecavüz vakalarının yüzde 45'inin kadının eşi veya sevgilisi gibi kişilerden, yani beraber olduğu erkekten geldiği, buna karşılık kadının hiç tanımadığı yabancı bir kişinin tecavüzüne uğraması oranının sadece yüzde 8'de kaldığı da belirlendi.
Yayın tarihi: 24.07.2002
682
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.