Sağlık

Hayatınızı koruma altına alın

Hayatınızı koruma altına alın

Haftada iki kez balık yağı içmek ve günde ufak doz aspirin kalp damar hastalıklarını önlüyor.

Amerikan Kalp Derneği'nin konuyla ilgili yeni talimatını kaleme alan ekibin başkanı Lori Mosca, uzun vadeli bir koruma politikası benimsediklerini, kadınlarda kalp damar hastalıklarından ölüm riski oranının üçte bir olduğunu belirtti.

Yeni talimatta, kadınların tansiyonlarını denetim altında tutmaları, bunun için kilolarını kontrol altına almaları, fiziksel aktivitelerde bulunmaları, sigara ve aşırı alkol ile tuz tüketiminden uzak durmaları, taze meyve sebze ve diyet süt ürünlerini tüketmeleri gerektiği belirtildi.

Kilo vermesi gereken veya kilolarını koruması gereken kadınların, hemen hemen her gün "en az" bir saat, hatta 90 dakika, yürüyüş gibi hafif fiziksel faaliyetlerde bulunmaları gerektiği kaydedilen talimatta, 65 yaşın üzerindeki kadınların hafif dozda, risk altındakilerin de daha fazla dozda aspirin almalarının, yararlı olabileceği ifade edildi.

ABD'de, kadınlardaki ölüm nedenlerinin başında yüzde 38'lik bir oranla kalp damar hastalıklarının geldiğini vurgulayan dernek, ülkede 42 milyondan fazla kadında kalp damar hastalıklarının görüldüğünü, risk altında bulunanların ise daha fazla olduğunu kaydetti.
Yayın tarihi: 24.02.2007
867
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.