Sağlık

Hastalık sizi de mi esir aldı?

Hastalık sizi de mi esir aldı?

Soğuk hava sebebiyle kapalı mekanlara tıkılıp, üstüne bir de hastalık mı yaşıyorsunuz?

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Fatma Erbay Apaydın, yaptığı açıklamada, kış mevsiminin, soğuk algınlığı ve grip başta olmak üzere zatürre, sinüzit, larenjit, bronşit ve astım gibi hastalıkların daha sık karşılaşıldığı bir mevsim olduğunu söyledi.

Soğuğun, direkt olarak hastalıklara ve enfeksiyonlara duyarlılığı artırmadığının, gönüllüler üzerinde yapılan çalışmalarda ortaya çıktığını ifade eden Apaydın, şöyle konuştu:

''Ancak kış aylarında soğuk nedeniyle kapalı mekanlarda (sinema, kafeterya, toplu taşıma araçları gibi) bulunma ve yakın temas olasılığının artmasıyla ilişkili olarak hastalıkların bulaşma oranı artmaktadır. Hava sıcaklığının düşmesi ve nem oranının değişimi, kış mevsiminde bazı enfeksiyon hastalıklarının daha sık görülmesine neden olmaktadır.''

Apaydın, hastalık etkeni mikroorganizmaların bulaşmasında, hasta kişilerden hapşırma, öksürme yoluyla çevreye yayılan damlacıkların direkt solunum yoluyla alınması ya da hasta kişilerin çıkartıları ile kirlenen yüzeylere temasının önemli olduğunu anlattı.

Sigara içenlerdeki belirtiler

Çocuklu ailelerde özellikle kadınlarda enfeksiyonlara daha sık rastlandığına işaret eden Apaydın, ''Sigara içen kişilerde hastalık belirtileri de daha ağır olmakta ve hastalık daha uzun sürmektedir. Bebek ve ileri yaş grubundaki kişiler, şeker hastalığı, kronik kalp, dolaşım ve solunum sistemi hastalığı olanlar, hastalıklara genel olarak daha duyarlıdır'' diye konuştu.
Yayın tarihi: 28.11.2006
1347
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.