Sağlık

Hastalanmamak için...

Hastalanmamak için...

Soğuktan korunmak için aşırı ve kat kat giyinmenin terlemeye yol açtığı, bu nedenle çok terleyenlerin ter emen keten türü doğal, hafif ve bol giysileri tercih etmesi gerektiği belirtiliyor.

Aşırı terleyenlerin suni ipek, naylon veya polyester gibi yapay iplikli kumaşlardan uzak durmaları gerekiyor. Terin vücut ısısını düzenlemenin doğal mekanizması olduğunu ancak bazı insanların fazla terlediğini söyleyen uzmanların tavsiyeleri ise şöyle:

• Spreylere oranla daha etkili mum deodorant kullanın. Deodorantı kullanmadan önce temizlenin ve iyice kurulanın; nem deodorantın etkisini azaltır.

• Deodorant, ayaklar, avuç içleri ve alın da dahil, vücudun terleyen her yerine uygulanabilir. Avuç içlerini 30 dakika soğuk suya batırın. Bu uygulama 3 saat kadar terlemeyi önler.

• Sıcak ve baharatlı yiyeceklerden kaçının. Sigara içmeyin, alkol kullanıyorsanız, az için; her ikisi de terlemeyi artırır. Günde bir kere duş almaya gayret edin. Bu ter sorununuzu gidermez ama en azından hoş olmayan kokunun yok edilmesini sağlar. Kışın duş sonrası saçlarınızı kurutun.
Yayın tarihi: 06.11.2006
887
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.