Sağlık

Hapların etkisi 10 yılda geçiyor

Hapların etkisi 10 yılda geçiyor

Doğum kontrol hapları kadınların rahim ağzı kanserine yakalanma riskini artırıyor mu?

Oxford Üniversitesi öncülüğünde yürütülen bir çalışma doğum kontrol haplarının kadınların rahim ağzı kanserine yakalanma riskini artırdığını ortaya koydu. Ancak bu riskin ilaç kesildiğinde ortadan kalktığı belirtiliyor.

Risk kullanım süresi ile ilintili
Tıp Dergisi Lancet'te yayımlanan ve farklı ülkelerde 52 bin kadının katılımıyla yapılan araştırmada, riskin ilaçların kullanım süresine paralel olarak arttığı açıklandı.

Uzmanlar ilaçtan kaynaklanan ek risklerin düşük olduğunu belirtmekle beraber kadınların düzenli muayene olmasının önemini vurguluyorlar. Veriler, ilaçları düzenli kullanan kadınların rahim ağzı kanserine yakalanma riskinin ilacı hiç kullanmamış bir kadına göre iki kat artabildiğini gösteriyor.

10 yıl sonra neredeyse hiç etkisi yok
İngiltere gibi ülkelerde, hiç ilaç kullanmamış kişilerin hastalığa yakalanma oranı binde 3,8 olurken, bu oran beş yıl ilaç kullananlarda binde 4'e, 10 yıl kullananlarda binde 10'a yükseliyor.

İlaç 10 yıl boyunca kullanılmadığında ise risk hiç ilaç kullanılmamış gibi bir düzeye geriliyor.
Daha önce de ilaç ile rahim ağzı kanserinin bağlantılı olduğu sonucuna varan başka çalışmalar yapılmıştı. Ancak ilacın etkisinin ne kadar süreyle geçerli olduğu belirlenememişti.

Yüzmilyonlarca kadın kullanıyor
Bu tür ilaçlar, dünya genelinde yüzmilyonlarca kadın tarafından kullanılıyor. Oxford Üniversitesi bünyesindeki İngiltere Kanser Araştırmaları Merkezi uzmanlarından Dr Jane Green, ilacın hala doğum kontrol için en etkin yöntem olduğunu, uzun vadede yumurtalık ve rahim kanseri riskinde sağladığı azalmanın meme ve rahim ağzı kanseri riskindeki artışa göre daha önemli olduğunu vurguluyor.

Alanın bir diğer uzmanı Profesör Peter Sasieni ise sonuçların güven verici olduğunu, düzenli taramaya giren kadınlar için riskin 10 binde iki gibi bir düzeyde olduğunu söyledi. Sasieni, "üç kadından biri yaşamları sırasında bir tür kansere yakalandığından, bu risk nisbi olarak küçük" dedi.

BBC TÜRKÇE
Yayın tarihi: 12.12.2007
739
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.