Sağlık

Hamileyseniz emniyet kemerine dikkat edin!

Hamileyseniz emniyet kemerine dikkat edin!

Karının tam üstünden saran emniyet kemeri, ani frenlerde karın bölgesinde oluşturduğu basınçla bebek ölümü ve rahim yırtılması riskine neden olabiliyor. Emniyet kemerinin karının alt bölgesinden ve omuzdan sararak, aynı zamanda göğüsün tam ortasına gelecek şekilde bağlanması tavsiye ediliyor.

Başta trafik kazalarında olmak üzere çeşitli yaralanmalar, 35 yaş altı kadın ölümlerinin yüzde 22'sini oluşturuyor.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Cüneyt Evrüke: "Emniyet kemeri, kadınlar için özellikle gebelik döneminde sorun olarak görülmektedir. Gebelik döneminde kadınlar, kendilerinin ve bebeklerinin sağlığı açısından emniyet kemeri kullanımına özen göstermeli. Ancak kucaktan, başka bir ifadeyle karının tam üstünden saran emniyet kemeri ani frenlerde karın bölgesinde basınca, bu basınç da bebek ölümü ve rahim yırtılması riskine neden olur. Emniyet kemeri karının alt bölgesinden ve omuzdan saracak şekilde, aynı zamanda göğüsün tam ortasına gelecek şekilde bağlanmalı. Bu tür kullanım bebek ölümlerini önlediği gibi gebeyi de yüzde 50 oranında ciddi yaralanmadan kurtaracaktır." dedi.

Trafik kazası, düşme ya da çarpma gibi herhangi bir travmada, hamilenin öncelikle en yakın sağlık kuruluşuna getirilmesi gerektiğini vurgulayan Evrüke, şöyle devam etti: "Kaza sonrasında anneye oksijen verilmesi, bebekte oluşabilecek herhangi bir sorunu önler. Ayrıca, tüm olasılıklar göz önünde tutularak acil kan hazır bekletilmeli, gebeye, tetanos riski açısından aşı yapılmalıdır. Gebe kadın karın bölgesinden kurşun ya da bıçakla yaralanmışsa bebeğin yaralanma riski yüzde 60-80 arasında olup bebeğin doğum sonrası ölüm riski ise yüzde 40-70'dir."
Yayın tarihi: 06.12.2003
757
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.