Sağlık

Hamilelikte varisten korunabilirsiniz

Hamilelikte varisten korunabilirsiniz

Her ne kadar varisler, ciddi ve yaşamı tehlikeye sokan bir durum yaratmasa da, yaşamın hemen her döneminde günlük hayatı ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen durumların en başında geliyor.

Güncellenme tarihi:
Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu, hamilelikte varislerin arttığına dikkat çekerek "Bu dönemde alınacak bazı önlemlerle varislerin artması önlenebilir" diyor. Varis neden hamilelerde daha çok görülür? Her ne kadar varisler, ciddi ve yaşamı tehlikeye sokan bir durum yaratmasa da, yaşamın hemen her döneminde günlük hayatı ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen durumların en başında geliyor. Yapılmış bilimsel çalışmalar doğrultusunda, varisin, genellikle hamile ya da hamile kalıp doğum yapmış kadınlarda, hamile kalmayanlara oranla daha sık görüldüğü söylenebilir. Benzer olarak, hamilelik öncesi dönemde varisi bulunmayanların, hamilelik ve sonrasında varis şikâyetlerinde artış olduğu gözlenmiştir. Hamilelerde varis görülme sıklığı normal popülasyona oranla daha fazladır. Batı toplumlarında, hamileler arasında görülme oranı ortalama %40 civarındadır. Hamilelikte varis nasıl gelişir? Hamilelikte, varis gelişimi 3 farklı şekilde olmaktadır. 1)Hormonların (özellikle progesteron), damar düz kasları üzerinde genişletici etkileri sonucu 2)Özellikle, hamileliğin son dönemlerinde, anne rahminin bacaktan gelen toplardamarlar üzerine baskısı ve bu baskı sonucu ortaya çıkan basınç artışının toplardamarlar üzerindeki olumsuz etkisi 3)Hamilelik döneminde artan kan miktarının, bacaklarda toplanması Hamileliğin hangi döneminde varisler artar? Hamilelik döneminde ortaya çıkan varisler, genellikle vücut anatomisinin özelliğinden dolayı sol bacakta daha sık görülür. Hamilelerde, varisin en şiddetli olduğu dönem hamileliğin 37–40 haftaları arasındadır. Hamilelik sonrası 6 haftalık dönemde, varis gelişmiş toplardamarların hemen hemen tamamı hamilelik öncesi dönemdeki ölçülerine döner. Hamilelikte varisin belirtileri nelerdir? Genellikle varislerden pek yakınma olmamakla birlikte; bacaklarda ağırlaşma, özellikle dinlenme döneminde ortaya çıkan bacak krampları, varisli toplardamar çevresinde kaşıntı ya da en sık karşılaşılan yanma hissi olabilir. Yakınmalar, hamileliğin son dönemlerinde, özellikle uzun süre ayakta duranlarda, giderek artar. Hamilelik sırasında oluşan varisler ve örümcek ağları kalıcı mıdır? Hamilelik sırasında ortaya çıkan varislerin yaklaşık %85'i, hamilelik sonrası 3 ay içinde ortadan kalkar. Yaklaşık %15'i ise kalıcı olur. Bu haberi okudunuz mu? • Varis ve kılcal damar çatlaklarının nedenleri? Hangi yöntemle doğurmalı? Lazerle varis silme videosu, izlemiş miydiniz?
Yayın tarihi: 15.05.2009
1618
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.