Sağlık

Hamilelikte tansiyon, kalp hastalığının habercisi

Hamilelikte tansiyon, kalp hastalığının habercisi

Hamilelik sırasında görülen yüksek tansiyon, gelecekte kalp hastalıkları riskini artırıyor.

İngiliz bilim adamları, 1951-1970 yılları arasında Aberdeen bölgesinde hamile kalmış deneklerle ilgili bilgileri üç grupta inceleyerek, kadınların sağlıklarıyla ilgili önemli bir bilgiye eriştiler.

Birinci grupta, hamilelik başlangıcı ve hamilelik sırasında havale geçirmiş deneklerin bilgileri ele alındı.

İkinci grupta ise, hamilelik sırasında yüksek tansiyon görülen deneklerle ilgili bilgileri inceleyen uzmanlar, her iki grubun bilgilerini, hamilelik sırasında tansiyonu yükselmeyen ve havale geçirmeyen deneklerin bilgileri ile karşılaştırdı.

Araştırma sonunda, hamilelik sırasında yüksek tansiyon görülen ve bunu uzun süre düşüremeyen deneklerde inme ve kalp hastalıkları riskinin arttığı belirlendi. Hamilelik başlangıcında havale geçirmiş deneklerde ise uzun dönemde kalp hastalıkları riskinin yüksek olduğu saptandı. Risk grubunda bulunan deneklere erken tedavi uygulanarak, kalp ve inme ile ilgili risklerin azaltılabileceği bildirildi. Araştırmayla ilgili rapor, British Medical Journal adlı dergide de yer aldı.
(Milliyet)
Yayın tarihi: 26.10.2003
808
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.