Sağlık

Hamilelere çay uyarısı

Hamilelere çay uyarısı

Hamilelerin sık aralıklarla içtiği çayın içerdiği "tanen"in protein emilmesini önleyerek bebeğin gelişimine olumsuz etki yapabiliyor.

Özellikle bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişiminde önemli rol oynayan protein, vitamin ve minerallerin dengeli alınmasına özen gösterilmesi gerekiyor.

Selçuk Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Çolakoğlu, anne karnındaki bebeğin sağlıklı gelişimi açısından anne beslenmesinin büyük önem taşıdığını söyledi.

Çolakoğlu, bebeğin zihinsel gelişimi açısından vazgeçilmez olarak bilinen protein ve fiziksel gelişimi için gerekli olan demirin emilmesini içilen çayın miktarına göre değiştiğini belirterek şunları söyledi: "Damak tadına uygunluğu nedeniyle ülkemizde meyve çayları yerine siyah çay çok sık tüketiliyor. Çayın vücut için yararlı maddeler kadar zararlı maddeler de içerdiği bilim adamlarınca açıklandı. Çayın içerisinde bulunan 'tanen' maddesi yemek sırasında tüketildiğinde hamile kadınlar için alınması zorunlu olan protein emilimini önler."

Ayrıca, çayın fazla tüketilmesi durumunda vücutta demir eksikliğinin de ortaya çıkacağını belirten Çolakoğlu, bunun da çocuğun fiziksel ve zeka gelişimini olumsuz yönde etkileyecek, hatta sakat doğmasına neden olacak kansızlığa yol açacağını bildirdi.

İçerdiği kafein nedeniyle karaciğerde toksik etki yapması ve sinirliliğe yol açması nedeniyle de hamilelerin çay tüketiminde çok dikkatli olması gerektiğine dikkati çeken Çolakoğlu, "Gün içinde fazla içilmemelidir. Özellikle beslenme açısından büyük önem taşıyan kahvaltılarda çaydan kesinlikle uzak durulmalıdır. Yemeklerden en az 2saat sonra ve aşırıya kaçmamak şartıyla içilebilir. Sıcak bir şeyler içilecekse de siyah çay yerine meyve çayı tercih edilmelidir" diye konuştu.
Yayın tarihi: 09.01.2004
809
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.