Sağlık

Hamileler domuz gribine daha kolay yakalanabiliyor

Hamileler domuz gribine daha kolay yakalanabiliyor

Bağışıklık sistemi zayıf kişilerin daha kolay yakalandıkları domuz gribi virüsü, hamileler için de büyük bir tehdit oluşturuyor.

Güncellenme tarihi:
Amerika ve Avrupa'dan sonra ülkemizde de ortaya çıkan domuz gribinin bir salgına neden olması bekleniyor. Özellikle bağışıklık sistemi zayıf kişilerin daha kolay yakalandıkları domuz gribi virüsü, hamileler için de büyük bir tehdit oluşturuyor. Amerikan Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Senai Aksoy, domuz gribinin hamileler üzerindeki etkisi ile ilgili en önemli soruları yanıtladı. Domuz Gribi nedir? İsmi nedeniyle domuz gribinin, domuz etinin veya domuz mamulleri içeren gıdaların yenmesi sonucunda ortaya çıktığı sanılmakta. Oysa hastalığın domuz ve ürünlerini yenmesi sonucunda bulaşması söz konusu değildir. Domuz gribi domuzlarda görülen ve salgın halinde yaşanan İnfluenza tip A'nın sebep olduğu bir solunum yolu hastalığıdır. Domuz gribinin belirtileri nelerdir? Hastalığa erken teşhis konulamamasının en önemli nedenlerinden biri belirtilerinin sıradan grip ve soğuk algınlığına benzemesidir. Domuz gribinin en önemli belirtisi yüksek ateş olmakla birlikte • Öksürük • Boğaz ağrısı • Genel vücut ağrısı • Baş ağrısı • Üşüme • Halsizlik olarak sıralanabilir. Bazı vakalarda mide ve bağırsak rahatsızlıkları bu belirtilere eşlik edebilir. Domuz gribi nasıl bulaşır? Tüm grip hastalıklarında olduğu gibi domuz gribinin de başlıca bulaşma şekli insandan insana gerçekleşir. En görülen bulaşma şekilleri: • Öksürük ve hapşırma • Hasta kişi ile el teması • Cinsel temas • Hasta kişi ile aynı çatal, kaşık, tabak, bardak vs. kullanımı • Ortak kullanım alanlarındaki eşyalar (masa, sandalye, kapı kolu) Domuz gribi virüsü 7 gün boyunca bulaşıcılığını koruyabiliyor. Virüse yakalanan kişi henüz hastalanmadan hastalığı bulaştırabileceğinden çevresi için tehdit oluşturmaktadır. Kimler domuz gribine daha kolay yakalanabilir? Bağışıklık sistemi zayıf kişilerde domuz gribine yakalanma riski daha yüksektir. Çocuklar, yaşlılar, kalp, solunum yolları ve benzeri hastalıklara sahip kişiler ve hamileler domuz gribine daha çabuk yakalanabilir. Özellikle hamile kadınlarda hormon dengesinin değişmesi domuz gribine yakalanma riskini artırıyor. Anne adayında ayrıca astım, kalp gibi hastalıklar da mevcut ise domuz gribi daha tehlikeli hale geliyor. Hamileler domuz gribine karşı nasıl önlem almalı? >>>> Devamı 2. sayfada... Gripten koruyan besinler 6 adımda domuz gribinden korunun! Domuz gribi ile mevsimsel gribi karıştırmayın Okula giden çocukları domuz gribinden nasıl koruyabiliriz? Çocuğunuzda domuz gribi varsa ne yapacaksınız?
Yayın tarihi: 28.10.2009
1768
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.