Sağlık

Hamile kadınların oruç tutması sakıncalı

Hamile kadınların oruç tutması sakıncalı

Bebeğin, bedensel ve ruhsal gelişiminin sağlıklı gerçekleşmesi için uzmanlar hamilelere oruç tutmamalarını tavsiye ediyor.

Yrd. Doç. Dr. Mehmet Yılmazer, bir bebeğin bedensel ve ruhsal olarak iyi gelişmiş şekilde dünyaya gelebilmesinin, anne sağlığı ile yakından ilgili olduğunu belirtti.

Afyon Kocatepe Üniversitesi Ahmet Necdet Sezer Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Yılmazer, "Gebelikte annenin açlığa tahammülü yoktur ve direnci daha düşüktür. Gebelikte mevcut olan mide problemleri annenin bol sıvı almasını gerektirir. Enerji, protein ve diğer vitaminlere olan ihtiyaç daha da artar. Bunların düzenli olarak sağlanabilmesi, bebeğin sağlığı açısından önem teşkil etmektedir. Bu nedenle hamile kadınların oruç tutması doğru değil, düzenli beslenmeye ihtiyaçları vardır" dedi.

Yrd. Doç. Dr. Yılmazer, gebelikte annenin aşırı beslenmesinden ziyade dengeli beslenmesinin büyük önem taşıdığını kaydetti.
Yayın tarihi: 10.11.2003
838
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.