Sağlık

Hala aşı olmadınız mı?

Hala aşı olmadınız mı?

Zatürree gibi rahatsızlıkları ve buna bağlı ölümleri engellemek için yapılan grip aşısı, Aralık ayına kadar uygulanabiliyor.

Bağışıklık durumu zayıflamış hastalar, şeker hastaları, kalp, akciğer, böbrek ve romatizmal hastalıklar gibi kronik hastalığı olanlar ve 65 yaş üstü kişilerin yılda bir kez sonbahar aylarında aşı yaptırması öneriliyor.

Anadolu Sağlık Merkezi'nden Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr.Elif Hakko, bakım evlerinde yaşayan yaşlı kişilerin aşılanmasının faydalı olduğuna, ilk üç aydaki gebelere ise aşı önerilmediğine değindi.

Risk çok yüksekse gebelerin üçüncü aylarından sonra grip sezonunda (aralık-mart) aşılanabileceğini de vurgulayan Hakko, emziren annelere aşı yapılabileceğini de belirtti.

50-64 yaş arası kişilerin tıbbi riskleri değerlendirilerek grip aşısı yapılabileceğini vurgulayan Hakko, sağlık çalışanları ve bakım evi çalışanlarının da aşı yaptırması gerektiğini vurguladı.

Yumurtaya ve tavuk proteinlerine alerjisi olanlara aşı yapılamaması gerektiğine de değinen Hakko, en uygun aşılanma tarihinin Ekim ayı olduğunu ancak aşının Aralık ayına kadar yapılabileceğini belirtti.

Grip aşısının yan etkileri

Aşı yerinde kızarıklık, şişlik, morarma, sertleşme, ateş, kırıklık, titreme, yorgunluk, başağrısı, terleme, kas ağrıları, eklem ağrıları gibi yan etkiler görülebiliyor.

Nasıl yaptırılmalı?

Aşının damar yolu ile verilmemesi gerektiğini vurgulayan Hakko, kas içine veya deri altı dokuya enjeksiyon ile uygulanması gerektiğine değindi.

Grip aşısının salgın başlamadan önce uygulanması gerektiğine de değinen Hakko, iki, üç haftada ortaya çıkan etkinin 6-12 ay sürdüğünü belirtti.

Ateşli bir hastalık geçirmekte olan veya enfeksiyonu olan bir kişinin hastalık sırasında aşılanmaması gerektiğine de söyleyen Hakko, "hiç grip aşısı yaptırmamış olan sekiz yaşından küçük çocuklarda aradan en az dört hafta geçtikten sonra ikinci doz aşılama yapılmalıdır" dedi.

Nasıl saklanmalı?

Aşının diğer aşılarda olduğu gibi soğuk zincir kurallarına uygun saklanması gerektiğine de değinen Hakko, "+2 ila +8 derece arasında buzdolabında muhafaza edilmeli ve ışıktan korunmalıdır. Kesinlikle dondurulmamalıdır. Kullanım öncesi son kullanma tarihi de mutlaka gözden geçirilmelidir" diye konuştu.

Grip aşısı nasıl hazırlanır?

Hakko, aşının nasıl yapıldığını da anlattı:

"Aşının içeriği yıl boyunca dolaşan Influenza A ve B viruslerinden hazırlanır ve bu her yıl değişmektedir. Aşının koruyuculuğu tamamen karşılaşılan virusla aşının içerdiği antijenik yapının uyumuyla ilişkilidir.

Aşıdaki antijenler virusle ne kadar uyumlu ise koruma o kadar iyi sağlanır. Ancak antijenik yapıda büyük değişiklikler meydana gelmişse koruma azalır veya aşı tamamen etkisiz hale gelir.

65 yaş altındaki sağlıklı erişkinlerde yüzde 70-90 arasında etkili olması beklenir. Etkinliğin yaşlılarda yüzde 30-40 gibi daha az olduğu bilinmektedir. Çocuklardaki etkinlik için yapılan çalışma sayısı azdır ve bu oran yüzde 22-91 arasında değişmektedir."
Yayın tarihi: 30.10.2005
938
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.