Sağlık

Haftada bir günü televizyonsuz geçirin

Haftada bir günü televizyonsuz geçirin

Psikiyatr Sabri Yurdakul, aile içi ilişkilerin daha sağlıklı olması için, ailelere haftada bir gün televizyonu kapatarak birbirlerine vakit ayırmalarını önerdi.

Yurdakul, haftada bir günü televizyonsuz geçirmek ve aile içindeki bireylerin birbirlerine vakit ayırmasının, aile içi ilişkilerin daha iyi olmasına katkıda bulunacağını söyledi.

Günümüzde televizyonun büyük küçük herkesi esir aldığını ve zamanını işgal ettiğini dile getiren Yurdakul, böyle olunca ailenin tüm zamanının televizyonun karşısında geçtiğini ve birbirleri ile sohbet edecek zaman bulamadıklarını söyledi.

Kimi zaman ailedeki bireylerin yan yana oturdukları halde, saatlerce konuşmadan televizyon izlediklerine ve birbirlerine yabancılaştıklarına dikkat çeken Yurdakul, "Televizyonu açmak kolay, ama kapamak neredeyse imkansız hale gelmektedir. Televizyon odasına girer girmez hemen düğmesine basılmakta ve onu kapamak kimsenin aklına gelmemektedir" diye konuştu.

Aile içi iletişimi ve karşılıklı sohbeti tamamen ortadan kaldıran bu duruma engel olabilmek için haftada bir günü televizyonsuz geçirmenin ve ailedeki bireylerin birbirine vakit ayırmasının faydalı olacağını anlatan Yurdakul, sözlerini şöyle tamamladı: "Bugünün ortak olarak tespit edilmesi durumunda (ben şu diziyi kaçırdım, yok şu film vardı) şeklinde tartışmalar gündeme gelmeyecek ve kimsenin itirazı olmayacaktır. Ancak bu alışkanlığı sürekli hale çevirmeli ve (şunu da seyredelim ondan sonra kapayalım) dememeliyiz. Televizyonsuz günü ailecek bir arada zaman geçirmeye ayırmalı ve bundan ödün vermemeliyiz. Bu durum aile içi ilişkilerin daha iyi olmasına katkıda bulunacaktır."
Yayın tarihi: 11.03.2004
863
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.