Sağlık

Güzellik uğruna sağlığınızdan olmayın!

Güzellik uğruna sağlığınızdan olmayın!

Dikkat! Ucuz diye tercih edilen, büyük bir bölümü ruhsatsız kurulan ve hijyen kurallarına uyulmayan güzellik salonları, ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor.

Kadınlar için bir tutku olan daha güzel, genç ve bakımlı görünme merakı çoğu zaman istenmeyen bir son ile bitebiliyor..Cildin emanet edildiği kişilerin uzman, salonların ruhsatlı olmaması, aletlerin steril edilmemesi ciddi sağlık sorunlarına davetiye çıkarıyor.

Araştırmalar, bu konudaki olumsuzlukların çoğunlukla son yıllarda kenar semtlerde kurulan ruhsatsız güzellik salonlarında yoğunlaştığını ortaya koyuyor.

Düşük fiyata aldanmayın

Kentlerin çevre semtlerinde kurulan güzellik salonlarının önemli bölümü ise, ruhsatsız olduğu gibi hijyen kurallarına yeteri kadar dikkat edilmemesi nedeniyle kadınlar için risk unsuru oluyor. Yapılan araştırmalarda, çoğunda sertifikası olmayan kişilerin güzellik uzmanı olarak çalıştırıldığı belirlenen bu salonlarda, kadınlar standartların öngördüğü yeterlikte ışık almayan havasız ortamlarda ve hemen her hizmeti aynı mekanda almak zorunda kalıyor. Uzman olmayan kişilerce yapılan özellikle manikür ve pedikür uygulamalarında kanamaya neden olunması halinde, steril olmayan aletler, kan yoluyla bulaşan hepatit ve AIDS gibi hastalıklara neden oluyor. Hizmet kalitesindeki düşüklük fiyatlara da yansıyor. Bu salonlarda güzelleşmek için harcanan para, 2.5 milyon liradan başlıyor, en fazla 50 milyon liraya çıkıyor.

Adana İl Sağlık Müdürlüğü Tıp Meslekleri Şube Müdürü Zekeriya Beylem, Adana genelinde yaklaşık 80 güzellik merkezinin bulunduğunu tespit ettiklerini, bunlardan 22'sinin ruhsatlı, 25'inin ise ruhsat başvurusunu tamamlamış olduğunu belirterek, ruhsatsız olanların ise önemli bölümünün kenar semtlerde yoğunlaştığını kaydetti. Konuya ilişkin yönetmeliklerde sık sık yapılan değişiklikler ve personel yetersizliğinin denetimlerde sıkıntılara neden olduğunu bildiren Beylem, kenar semtlerde hizmet veren işletmelerde hizmeti verenin de alanın da güzelleşmenin yol açacağı riskler konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığını söyledi.
Yayın tarihi: 27.09.2003
765
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.