Sağlık

Güzellik salonları takipte!

Güzellik salonları takipte!

Sağlık Bakanlığı, mevzuata aykırı hareket eden güzellik salonları ve merkezlerini takibe aldı.

Bakanlık, güzellik salonlarının ruhsatlı olup olmadığı, ruhsatı bulunanların mevzuata uygun faaliyet gösterip göstermediğinin araştırılmasını istedi.

Sağlık Bakanlığı, yetkili olmayan kişilerce cilt bakımı yapıldığına, zayıflama gibi konularda halkı yanıltıcı reklamlar yayınlandığına yönelik, bakanlığa yapılan şikayetler üzerine, genelge yayınladı.

Valiliklere gönderilen genelgede, sağlık, güzellik, estetik, kozmetik, zayıflama ve benzeri amaçlarla başvurulan yerlerde uygulanan işlemlerin, sağlığı doğrudan ilgilendirdiğine işaret edildi.

Bu tür sağlık kuruluşlarının, açılması, faaliyet ve denetlenmesinin, Güzellik ve Estetik Amaçlı Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmelik ile belirlendiği anımsatıldı.

Yönetmelik ile sağlık kuruluşlarının; faaliyet alanları, hizmet altyapısı özellikleri ve hizmet veren personelin niteliğine göre, merkez ve salon olarak sınıflandırıldığı ifade edildi.

Merkez ve salonların, cilt bakım, epilasyon-depilasyon, vücut bakım, aktif jimnastik, el ve ayak bakım ve bronzlaştırıcı birimlerden oluştuğu belirtilerek, zayıflama ve lazerle ilgili birimlerin sadece merkezlerde bulunduğu, uygulamaların hekim sorumluluğunda yapıldığı hatırlatıldı.

Genelgede, şöyle denildi:

"'Son günlerde bakanlığımıza yapılan sözlü ve yazılı şikayetler ile bazı basın organları ve Internet sitelerinde, özellikle büyük illerimizde burada belirtilen hükümlere aykırı olarak yetkili olmayan kişilerce, cilt bakımı, zayıflama, incelme gibi konularda halkı yanıltıcı reklam yapıldığı, kişilerin sağlığı ile oynandığı belirtilmektedir.

İlinizde faaliyet gösteren bu tür sağlık kuruluşlarının, ruhsatlı olup olmadığı, ruhsatlı olanların, mevzuata uygun faaliyet gösterip göstermediğiyle ilgili gerekli incelemenin yapılması, mevzuata uygun faaliyet göstermeyenler hakkında cezai işlemin başlatılması ve yapılan denetim sonucunda hazırlanan raporun bir örneğinin bakanlığa gönderilmesi hususunda gereğini rica ederim."
Yayın tarihi: 13.07.2006
892
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.