Sağlık

Güzellik mi, sağlık mı?

Güzellik mi, sağlık mı?

Dar ve yüksek topuklu ayakkabılar, özellikle nasıra yol açarak kadınların ayak sağlığını tehdit ediyor.

Bursa'daki bir ayak bakım merkezinin sahibi olan Şükran Deniz, nasırın anormal baskıya uğrayan yerlerde derinin kalınlaşması ile ortaya çıktığını söylüyor.

Ayakkabı seçimi ve ayak sağlığına yeterince özen gösterilmemesini eleştiren Deniz, "ayaklarımızı sadece şeklinden dolayı beğendiğimiz bir kalıbın içine sokuyoruz ve bununla neredeyse günde ortalama altı - sekiz saat yürüyoruz. Bir de ayak basışına dikkat etmeyince bel, eklem ve diz ağrıları çıkmaya başlıyor" diyor.

Kadınların nasır sorunuyla karşılaşma oranının erkeklere göre yüzde 50 daha fazla olduğunu söyleyen Deniz, ayakta oluşan nasırların da genellikle yüksek topuklu ve dar ayakkabıyı tercih eden kadınlarda görüldüğünü belirtiyor.

'Sağlıklı ayak' formülü

Deniz, "nasır problemi yaşamak istemeyen kadınlar, eklem bölgesini tam büken topuklu ayakkabılardan uzak durmalı. Tercihlerini topuk kavisi yumuşak inişli olan ayakkabılardan yana kullanmalılar" diyerek 'sağlıklı ayakların' formülünü veriyor.

Topuklu ve dar ayakkabıların özel gün ve gecelerde birkaç saatliğine giyilmesini öneren Deniz, aksi taktirde bazı durumlarda 8 - 10 haftayı bulabilen nasır tedavisine davetiye çıkarıldığını belirtiyor.

Deniz, "hastalığın tedavisinde, ilk olarak ayak bölgesindeki ölü tabakaları ortadan kaldırılıp, temizleniyor. Deri normal haline gelince tedavi sürecine başlanıyor. Genelde bu süreç 1 - 2 hafta sürüyor. Ama, daha ağır ezilmelerin görüldüğü durumlarda tedavi 8 - 10 haftayı bulabiliyor" diyor.
Yayın tarihi: 23.11.2005
1065
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.