Sağlık

Güzel gülüşler için 'laminat kaplama'

Güzel gülüşler için 'laminat kaplama'

Doğuştan çapraşık, kırık, renk değiştirmiş ve ayrık dişler artık 'Laminat Veneer' ile kaplanıyor.

Doğuştan çapraşık, kırık, renk değiştirmiş ve ayrık dişler artık 'Laminat Veneer' adı verilen bir kaplama yöntemiyle kolayca tedavi edilebiliyor.

Estetik sorunları olan ön dişlere porselenden hazırlanan çok ince tabakalar yapıştırılarak pek çok kusurun giderilmesi sağlanıyor. Estetik diş hekimliğinde sıkça kullanılan laminat kaplama yöntemi hakkında Diş Hekimi Altuğ Serçe, bilgi verdi:

Porselenden imal ediliyor
"Porselenden imal edilen bu kaplamalar ince, yarı geçirgen bir tabakadır. Mevcut bir diş üzerine mükemmel bir uyum ve hassasiyetle hazırlanıp yerleştirilir. Dişin ön yüzü ile kaplamanın iç yüzü özel bir yapıştırıcı madde ile yapıştırılır. İşlem bittiğinde mükemmel bir kaynaşma beklenir.

Laminatlar iyi bir ağız bakımıyla yıllarca sorunsuz olarak kullanılabilirler. Çünkü diğer adeziv sistemlerden (bonding) daha üstün özelliklere sahip porselenden imal edilmişlerdir. Lekelenme ve aşınmaya karşı daha dirençlidirler. Ömürlerini uzatmak için ağız bakımına dikkat etmek gerekir.

Sert gıdaları ısırmayın
Çok sert gıdaları ısırmaktan, tırnak yemek gibi kötü alışkanlıklardan kaçınmak gerekir.
Laminat kaplamalar temel olarak, renk değişikliklerinin giderilmesi ve belli bir dereceye kadar şekil düzeltilmesi amacıyla yapılabilirler. Özellikle renklenmelerde, bleaching gibi diş beyazlatma metotlarından sonuç alınamadığı durumlarda, renk bozukluklarında ve flor lekelerinde uygulanabilir.

Ayrık dişleri bitiştirmede, kırık veya aşınmış dişlerin restorasyonunda, rengi ve yapısı bozulmuş eski dolguların düzeltilmesinde, çapraşık ve eğri dişlerin düzeltilmesinde mükemmele yakın kozmetik bir alternatif olabilir."

Laminat kaplamaların avantajları
Küçük bir müdahale ile sağlıklı ve doğal bir görünüş elde edilir. Dişinizde sadece, tırnak genişliğinde bir yuva açılması (her zaman gerekmeyebilir) yeterli. Sağlam, renkleri bozulmayan ve dayanıklı malzemelerden üretilir. Laminat kaplamanın yapılabilmesi için dişten kaldırılacak doku çok azdır, dişin kesilmesine gerek kalmaz.

Tedavi süresi kısadır. 2 yada 3 randevuda tedavi tamamlanır. Tedavi öncesi 3 boyutlu olarak kendi ağzınızda nasıl bir görüntüye sahip olacağınızı görebilirsiniz. Yapılan uygulama diğer insanlar tarafından hemen fark edilemeyecek kadar kişinin yüzüyle bütünleşmiş dişlerdir.

Işık geçirme özelliği olduğu için doğal dişten ayırmak mümkün değil. Çok iyi cilalanmış porselen yüzeyi, diş taşı oluşumlarını minimuma indirir. Kahve, çay, sigara gibi dış etkenlerle renk değiştirmez . Laminat kaplamaların germe ve çekme kuvvetlerine karşı direnci çok yüksektir.

Laminat kaplamaların dezavantajları

• Diğer tedavi alternatiflerine göre maliyeti daha yüksek.

• Hassas bir tekniktir. İyi bir klinik ve laboratuar çalışması gerektiriyor.

• Hekimin ve diş teknisyeninin bu konu üzerine teknik bilgisinin ve artistik yeteneğinin tam olması gerekiyor.

CNN Türk
Yayın tarihi: 13.11.2007
1004
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.