Sağlık

Gülden gelen sağlık

Gülden gelen sağlık

Gül suyunun cilde tazelik verici ve canlandırıcı özelliğinin yanı sıra yaşlılığa karşı vücuttaki toksinlerin atılması özelliği de bulunuyor.

Süleyman Demirel Üniversitesi Gül ve Gül Ürünleri Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Baydar gülün sağlığa faydalarının sayılamayacak kadar çok olduğunu söyledi.

Gülün faydaları çok
Prof. Dr. Baydar, SDÜ'de iki yıl önce Isparta gülü ile ilgili modern yetiştiricilik uygulamaları ve gül ıslahı araştırmaları yapmak üzere 4 bin metrekare alanda kurulan GÜLAR'da gül üzerine araştırmaların çok yönlü olarak sürdürüldüğünü bildirdi.

Merkezde Isparta gülünün her yönüyle incelendiğini vurgulayan Baydar, incelemelerde gülün tıbbi faydalarının da ortaya çıkarıldığını kaydetti. Gülün insanlar tarafından daha çok kozmetik yönünün ele alındığına dikkati çeken Baydar, "Dünyanın en kaliteli parfümlerinde alt madde olarak gül yağı kullanılıyor. Bu, gülün çok önemli bir ham madde olduğunu gösteriyor ancak gülün hep göz ardı edilen en önemli yönü tıbbı değeridir" dedi.

Tazelik verip canlandırıyor
Osmanlılarda, gülden elde edilen gül suyu ve gül şurubunun tıbbi olarak ne kadar önemli olduğunun bilindiğine dikkati çeken Baydar, gül suyunun cilde tazelik verici ve canlandırıcı özelliğinin yanı sıra yaşlılığa karşı vücuttaki toksinlerin atılması özelliğinin de bulunduğunu kaydetti.

Gülün serinletici ve ferahlatıcı etkisiyle ateş düşürücü özelliği bulunduğunu da vurgulayan Baydar, şunları söyledi: "Gülün meyvesinden elde edilen gül çayı ve aynı zamanda kuru çiçeklerinden elde edilen çay ise toksinlerden arındırıcı etkiye sahip. Bu çaylar insanları rahatlatıcı ve ferahlatıcı yönü de var. Stresi ve vücut gerginliğini alır. İnsan vücudunun sağlıklı hareket etmesine yardımcı olur. Terlemeyi önler. Gül yaprakları ile yapılan banyo sonunda insan yeniden doğmuş gibi olur. Cildiniz yumuşak bir hal alır."

Gülün tıbbı yönünü de dikkate alarak meyvelerinden elde çaylarının içilmesini önerdiklerini anlatan Baydar, gül çayının kuşburnu çayı gibi kullanılmasını önerdiklerini söyledi.

Çalışmalar sürecek
Gülün sağlıkla ilgili faydalarının sayılamayacak kadar çok olduğuna dikkati çeken Baydar, "Henüz halk arasında bilinen faydalarıyla ilgili bilimsel bir sonuç ortaya koymadık. Ancak önümüzdeki dönemlerde merkezimizde yapılacak araştırmalar sonunda bunları da ortaya koyacağız" diye konuştu.

Baydar, halk arasında gülün ishali kestiği, boğaz ve bademcik iltihaplarını giderdiği, göz kanlanmaları ve göz nezlelerindefaydalı olduğu şeklinde inanış olduğunu sözlerine ekledi.

Milliyet
Yayın tarihi: 26.04.2008
901
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.