Sağlık

Grip aşısına talep büyük

Grip aşısına talep büyük

Geçtiğimiz yıl birçok ülkede kuş gribi vakalarının ortaya çıkması grip aşısına talebi artırdı.

Gazi Üniversitesi'nde görev yapan Prof. Dr. Dilek Arman, kuş gribine yol açan H5N1 virüsünün insandan insana bulaşmadığını, ancak normal grip virüsüyle birleştiğinde mutasyona uğrayarak bulaşma özelliği kazanma riski taşıdığını ve bu endişesinin grip aşısına talebi artırdığını söyledi.

Arman, "tüm dünyada artan talep, kısıtlı olarak üretilen aşının bulunmasında sıkıntı yarattı. Geçen yıla göre bir miktar daha fazla aşı girmesine rağmen bu sıkıntı, Türkiye'de de yaşanıyor" dedi.

Dünya Sağlık Örgütü'nün yıl boyu 83 ülkedeki 112 merkezden grip hastalığına neden olan virüs örnekleri topladığını söyleyen Arman, Türkiye'deki üç merkezin de bu sayının içinde olduğunu belirtti.

Merkezlerden gönderilen örnekleri inceleyen örgütün, en ağır hastalık yapan ikisi A, biri de B tipi üç virüs örneğini aşı firmalarına bildirdiğini anlatan Arman, firmaların bu virüs tiplerine karşı grip aşısı ürettiklerini söyledi.

Biri geçtiğimiz yıllardan farklı

Arman, bu yıl grip aşısının içinde bulunan virüs tiplerinden birinin geçtiğimiz yıllardakinden farklı olduğuna da değindi. Risk grubundakilerle 65 yaşın üzerindekilerin aşılarının sosyal güvenlik kurumlarınca karşılandığını hatırlatan Arman, bu kişilerin mutlaka grip aşısı olmaları gerektiğini belirtti.
Yayın tarihi: 28.10.2006
1542
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.