Sağlık

Görme engellilere müjde!

Görme engellilere müjde!

Ulaştırma Bakanlığı, görme özürlü vatandaşın günlük yaşamını büyük ölçüde kolaylaştıracak bir sistem geliştirdi.

Ulaştırma Bakanlığı, Türkiye'de 1,5 milyonu aşkın görme özürlü vatandaşın günlük yaşamını büyük ölçüde kolaylaştıracak bir sistem geliştirdi.

Yardım almaksızın haraket özgürlüğü
Görme engelliler, bu sistem sayesinde, yön tarifi yapan navigasyon sistemine dayalı bir cihaz ve bu cihazın üzerindeki GPS alıcısına gelen koordinat bilgileriyle yardım almaksızın istediği yere ulaşabilecek.

Ulaştırma Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Bakanlık, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında "Gören Göz- Karanlığa Bir Yol Feneri" adını taşıyan bir proje başlattı.

Günlük yaşamı kolaylaştıracak
Türkiye'de yaklaşık 8.5 milyon vatandaşın çeşitli düzeylerde engelinin bulunduğunu, bunların 1,5 milyonunun görme engelli, 550 bininin ise iki gözünün tamamen görmediğini dikkate alan Bakanlık, görme özürlü vatandaşların günlük yaşamını kolaylaştıracak bir sistem arayışına girdi.

Bu kapsamda yapılan çalışmada, bölgelere göre görme engellilerin dağılımının yanı sıra İstanbul'da 100 bin, Ankara'da 50 bin görme engelli vatandaşın yaşadığı tespiti yapıldı. Bu noktadan hareketle öncelikle büyükşehirlerde yaşayan görme engellilerce kullanımına başlanacak bir sistem arayışına girildi.

Görme engellilerin günlük hayatlarında çalışma imkanlarına ve sosyal haklardan yararlanabilmesini teminen planlanan proje çalışmaları geliştirilerek ihale süreci başlatıldı.

Sistemin çalışma şekli
Sistem, görme engelli vatandaşların herhangi bir yerden, istediği bir yere kolay ve en uygun biçimde seyahatinin planlanmasını sağlayacak ve bunu kullanıcısına sesli bir şekilde bildirecek el ünitesi ile üzerinde çalışan yazılımdan oluşuyor.

Dijital harita
Gazi Üniversitesi ile birlikte geliştirilen sistem sayesinde, görme engelliler, öncelikle navigasyon sistemine dayalı bu cihazdan temin edecekler. Bu cihaz, üzerinde bulunan GPS alıcısına gelen koordinat bilgileriyle kullanıcının yerini tespit edecek. Bu bilgiler, dijital harita yardımıyla kullanıcıyı istediği adrese yönlendirecek.

Hastane, banka ve kamu binası gibi merkezlerin yakınlarında sesli uyarılar vererek görme engelli vatandaşların sosyal haklarından yararlanmasına yardımcı olacak. Bir başka deyişle, görme engelli vatandaşlar, yön tarifi yapan navigasyon sistemine dayalı cihazın GPS alıcısına gelen koordinat bilgileri sayesinde yardım almaksızın istediği yere ulaşabilecek.

6 milyon avro
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kısa bir tanıtımını da yaptığı proje, 6 milyon avroya mal olacak ve öncelikle büyükşehirlerde uygulanacak.

Ayrıca, sisteme dahil edilen ve kısa mesafede cihazlar arasındaki iletişimi kapsayan bluetooth teknolojisi ile görme engelli vatandaşların birbirleriyle de konuşabilmeleri mümkün hale getirilecek. Projenin ilerleyen aşamalarında kurumlardan alınacak bluetooth ile yayın altyapısı doğrultusunda pek çok uygulamanın da devreye alınması planlanıyor.

İstihdam imkanını da artıracak
Ulaştırma Bakanlığı, görme özürlülere yönelik geliştirilen bu projeyle Türkiye'nin dünyada öncü bir konuma geleceğini, görme engellilerin bağımsız ve kendi kendine yeterli hale geleceklerini, uygulamadan da 550 bin ailenin mutlu olacağını öngörüyor. Görme engellilerin günlük işlerinde diğer insanların yardımına fazla ihtiyaç bırakmayacak projenin görme engellilerin istihdam imkanlarını artırması da bekleniyor.
Yayın tarihi: 22.11.2007
823
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.