Sağlık

Giritliler ve Eskimolar neden uzun yaşar?

Giritliler ve Eskimolar neden uzun yaşar?

Bol miktarda balık tüketen toplumlarda, yani omega 3 yağ asitlerinden zengin beslenen kişilerde, kalp damar hastalıkları ve depresyon daha az görülüyor.

Güncellenme tarihi:
Dünyanın çeşitli yerlerinde beslenme ve kalp damar hastalıkları hakkında yapılan çalışmalarda Japonya ve Girit adasında yaşayanların kalp hastalıkları açısından ölüm riskinin daha düşük oldukları gösterilmiş. Doğma büyüme Emirganlı olduğum için olsa gerek, ben en çok istavriti severim. Geçenlerde bir gün Zuhal ile İstinye'den Yeniköy'e doğru giderken yolun sağında yeni bir balık restoranı gördük. Sevgili Ursula ile Aydın'ın, yıllardır zarafetle lezzetin uyumunu ustaca kaynaştırdıkları, Swiss Cafe'nin hemen yanında. Adı "Kavak Balıkçısı", yeni açılmış. Bir deneyelim dedik. Daha otoparktan başlayan sıcacık bir ilgi. Sahibi Hakan Bey'miş, hemen sohbete başladık. Değişik ve çok güzel mezeler ve ustasınca kızartılmış İstavrit. İstavrit deyip geçmeyin, bu dünya lezzetlisi küçük balığı hem yeterince sulu bırakıp, hem de gevşetmeden kızartabilmek ciddi denizci alışkanlığı ister. Hesap kırmızı şarap dahil çok makuldu. Yolunuz Boğaz'a düşerse uğrayın İkinci gidişimizde değişik bir balık kavurma ve biberli levrek sarmayla tanıştık, harika... İstavrit gene nefis, hesap yine çok makul. Normalde çoğu lokanta ilk gidişte hesabı küçük tutar, sonra her gidişte artar o hesap ne hikmetse. Pazar akşamı yine oradaydık, mezeler yine taptaze, masada gözümüzün önünde Hakan Bey'in nefis bir elma sirkeli hamsi hazırlayışı, cidden çok leziz. Balıklar ise yine tam kıvamında, ustasınca, ustaca pişirilmiş. Zevki tamamlayan ise her masadan eksik edilmeyen özel ilgi ve yakınlık. Dayanamadım, yazayım da bir gün yolunuz Boğaz'a düşer de, fırsat bulursanız, siz de Hakan Bey'le tanışıp, bu sıcacık atmosferde, denizcilerin yediği gibi hazırlanmış ve pişirilmiş mezelerin ve balıkların tadına bir bakmadan geçmeyin dedim. Bu mutfaklar ömür uzatır
Yayın tarihi: 28.04.2009
2309
YORUMLAR

yeni oyun sitesi www.oyunwebsitesi.com

hello hello 09.06.2011 18:13:39
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.