Sağlık

Gerilim ve oburluğun ilacı kucaklaşma

Gerilim ve oburluğun ilacı kucaklaşma

İyileşme için son derece gerekli bir araç olarak kabul edilen dokunma, artık pek çok tıp merkezinde hemşire eğitiminin bir parçası olarak kullanılıyor. "Arkadan Sarılma" yönteminin eşler ve aynı evi paylaşan diğer insanlar için de uygun olduğu kaydediliyor.

Yazar Kathleen Keating "Kucaklaşma Terapisi" adlı kitapta, kucaklaşmanın inanılmaz yararları bulunan bir bilim olduğunu öne sürüyor. Keating'e göre kucaklaşma, "gerilimi azaltıyor, yalnızlık duygusunu ve korkuları yok ediyor, oburluğu frenliyor, insanın kendine duyduğu saygıyı artırıyor." Kitapta, 10 ayrı kucaklaşma yöntemine yer veriliyor.

Zihin sağlığı eğitimcisi Kathleen Keating "Kucaklaşma Terapisi"adlı kitabında (Dharma Yayınları), kucaklaşmanın inanılmaz yararları bulunan bir bilim olduğunu belirtiyor. Kucaklaşmanın, "oburluğu dizginleyip yaşlanmayı yavaşlattığını, gerilimi azalttığını, yalnızlık duygusunu ve korkuları yok ettiğini" öne süren Keating, ayrıca basit ve sade fiziksel kucaklama yöntemi ile bazı rahatsızlıkların da iyeleştirilebileceği iddia ediyor. Keating'in kucaklama yöntemleri arasında, "Ayı Kucaklaması", "A şeklinde Kucaklama", "Yanak Yanağa Sarılma", "Sandviç Kucaklaşma", "Yakalayıp Sımsıkı Kucaklamak", "Grup Kucaklaşma", "Yandan Kucaklaşma", "Arkadan Sarılma", "Kalp Merkezli Kucaklama" ve "Ismarlama Kucaklaşma" bulunuyor.

Keating, iyileşme için son derece gerekli bir araç olarak kabul edilen dokunmanın, artık pek çok tıp merkezinde hemşire eğitiminin bir parçası olarak kullanıldığını belirterek, dokunmanın, "insanın çevresi hakkında daha iyi duygular geliştirmesine yardımcı olduğunu, çocukların dil gelişimleri ve zeka düzeylerinin gelişiminde son derece olumlu etkileri bulunduğunu" belirtiyor.

Oburluğu frenliyor
Kucaklaşmanın da iyileşme ve sağlıklı yaşama büyük katkıları bulunduğuna işaret eden Keating'e göre, kucaklaşma, insanı kendine getiriyor, oburluğu dizginleyip yaşlanmayı yavaşlatıyor, yalnızlık duygusunu ve korkuları ortadan kaldırıyor, duygulara kapı aralıyor, insanın kendisine duyduğu saygıyı güçlendiriyor ve fedakarlığı destekliyor.
Kucaklaşma sona erdikten sonra bile olumlu etkilerinin devam ettiğini savunan Keating, kucaklaşmanın herkes için olduğunu ve herkesin bir kucaklama terapisti olabileceğini belirtiyor. Cinsel yakınlaşmayı ifade eden bir kucaklaşmanın da çok güzel olduğunu ancak bunun tümüyle farklı bir ihtiyaç düzeyini karşıladığını ifade eden Keating, "Bu tür bir kucaklaşma, asla eski tarz iyileştirici kucaklaşmanın yerini alamaz" diyor. Keating, kucaklaşmanın sadece sevgililer için olmadığını çocuklara göstermek için de onlara da sık sık sevgi ve şefkatle sarılmayı tavsiye ediyor.

Kitapta, "Ayı Kucaklaması" olarak nitelendirilen sımsıkı kucaklamanın, ortak bir duygu ya da amacı paylaşan insanlarca, anne-baba ve çocuk arasında, nine-deden ve torunlar arasında, arkadaşlar tarafından kullanılabileceği belirtiliyor. "Merhaba" ya da "Elveda" kucaklaşması olarak kullanılan A şeklinde kucaklaşmanın ise tanıdıklar ve iş arkadaşları için veya belli bir resmiyetin olduğu durumlar için uygun olduğu kaydediliyor. "Yanak Yanağa Sarılma" şeklindeki kucaklaşmanın da, oturmakta olan eski bir arkadaş ya da bir yakını selamlarken uygulanabileceğinin vurgulandığı kitapta, bunun "üzgünüm" demek anlamına da gelebileceğine işaret ediliyor. Kitapta bu kucaklaşmanın evlilik ya da mezuniyet gibi mutlu bir anı paylaşmak için de kullanılabileceği belirtiliyor.

Kitapta, "Sandviç Kucaklaşma" yönteminin ise daha çok üç kişinin uygulayabileceği bir kucaklaşma olduğu kaydediliyor. Kitapta bu kucaklaşmanın, üç yakın arkadaş arasında, birisini rahatlatmak isteyen bir çift tarafından veya aileler tarafından uygulanabileceği ifade ediliyor. "Yakalayıp Sımsıkı Kucaklamak" ise, bir tarafın diğerine koşarak sımsıkı sarılması şeklinde uygulanıyor. "Seni çok seviyorum ama feci halde acelem var" mesajı veren bu kucaklama yönteminin daha çok bir atölye çalışmasında, mutfakta ya da bir yakınına şans dilemek için uygulanabileceği kaydediliyor.

Kitapta, "Grup Kucaklaşma"nın da, aynı aktivitede bir araya gelmiş olan iyi arkadaşlar, kişisel gelişim grupları, sınıf ve ekip arkadaşları arasında uygulanabileceği belirtiliyor. "Yan yana kucaklaşma"nın iki kişi yalnız yürürken paylaşabilecekleri çok güzel bir deneyim olduğunun ifade edildiği kitapta, "Arkadan Sarılma" yönteminin ise kocalar, karılar ve evde yaşayan diğer insanlar için uygun olduğu kaydediliyor. Kitapta "Kalp Merkezli Kucaklaşma"nın da, iki kişinin karşı karşıya gelip doğrudan göz teması kurmalarıyla başlayan ve kalpten kalbe akan şefkat duygusu üzerinde yoğunlaşan bir kucaklaşma türü olduğu anlatılıyor. Bunun da hayatlarının pek çok döneminde yolları kesişen eski dostlar için uygun bir yöntem olduğu belirtiliyor.

Terapistlere öneriler
Yazar Keating, kucaklamayı olumlu yönde kullanmak isteyen kucaklama terapistlerine şu önerilerde bulunuyor:


Kucaklaşma terapisi daima cinsellikten uzak bir şey olduğu için buna dikkat ederek kucaklaşın.


Karşınızdaki insanı kucaklamadan önce bir şekilde ondan izin aldığınıza emin olun. Eğer kucaklaşmaktan hoşlanmayan birisinin mesajını yanlış anlarsanız, endişelenmeyin. Bazı insanlar için kucaklaşmak çok zordur. Bazen kişinin kendisini kucaklaşacak kadar güvende hissetmesi için önce sağlam bir itimadın yaratılması gerekir.


Kendiniz kucaklanmaya ihtiyaç duyduğunuzda da izin aldığınıza emin olun. Kucaklaşma terapistleri yalnızca dağıtmazlar, aynı zamanda da alırlar. Kucaklanmaya ihtiyaç duyduğunuzda bunu söyleyin."
Yayın tarihi: 12.09.2001
847
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.