Sağlık

'Gerçek erken tanı mamografi ile saptanır'

'Gerçek erken tanı mamografi ile saptanır'

Meme kanserinde erken tanının çok önemli olduğunu vurgulayan uzmanlar, ancak gerçek erken tanının, mamografi ile saptanabilen 1 ya da 1 santimetrenin altındaki tümörler olduğunu belirtiyorlar.

Ailesinde olsun ya da olmasın 40-50 yaş arası kadınların 2 yılda bir, 50 yaşından 65 yaşına kadar da mutlaka her yıl mamografi çektirmeleri gerekiyor.

Dünyada her yıl 5 milyon kadının meme kanseri olduğunu, her yıl 1.5-2 milyon kadının da bu hastalıktan hayatını kaybettiğini belirten Meme Bilimi (Senoloji) Derneği Başkanı Prof. Dr. Hilal Ünal ürkiye'de ise resmi rakamlara göre bin 500 meme kanserli kadın bulunduğunu söyledi.

Hastalığın bilinenin aksine sadece zengin ve batılı ülkelerde görülmediğini de vurgulayan Prof. Dr. Ünal, en yaygın görülme yaşının ise 45-60 arası olduğunu dile getirdi.

Nedenleri

Meme Bilimi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ünal, hastalığın yüzde 10-15 oranında genetik olduğunu, diğer nedenlerin ise belli olmadığını belirterek, geç çocuk doğurmak, çocuk doğurmamak ya da birtakım hormonal ilaçların riski artırdığını söyledi. Prof. Dr. Ünal, sigara ve alkol, katı yağ ve şişmanlığın da hastalığa zemin hazırladığını bildirdi.

Kadınlara öneriler

Kadınların hastalık konusunda bilinçlenmesi, risk grubunda olup olmadığını bilmesi ve 30-40 yaşlarında kendi kendilerini muayene etmeleri gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Ünal, şu önerilerde bulundu: "ailesinde olsun ya da olmasın 40-50 yaş arası 2 yılda bir, 50 yaşından sonra da mutlaka 65 yaşına kadar her yıl mamografi çektirmeli. Eğer ailesinde meme kanseri varsa, mamografi çektirmeye hastalığın ortaya çıktığı yaştan 10 yıl önce başlamalı. Her kadın, her gün bir kenara 500 bin lira koyup yıl sonunda bir üniversite kliniğinde mamografi çektirecek parayı biriktirebilir."
Yayın tarihi: 22.09.2003
639
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.