Sağlık

Genital bölgedeki uçuklar giderek artıyor

Genital bölgedeki uçuklar giderek artıyor

Dünyanın bazı bölgelerinde 10 kişiden 8'inin herpes simpleks virüslerinden birini veya her ikisini de taşıdığı biliniyor.

Uluslararası Herpes Birliği'ne göre hem yüz hem de genital bölgede herpes hastalığına neden olan herpes simpleks virüslerinin (HSV-1 ve HSV-2) dünya nüfusunun yüzde 50'sinden fazlasını etkilediği tahmin ediliyor.

Herpes virüslerinin dünyada bu kadar yaygın olmasına rağmen özellikle de genital herpesi olanlar hastalıklarından utanç duyuyorlar. Herpesin utanç kaynağı olarak görülmesinin önüne geçmek ve herpes hakkında bilinçlendirmeyi artırmak amacıyla dün Beşinci Uluslararası Herpes Haftası başladı.

Genital herpes Türkiye'de de giderek daha sık görülüyor.

Genital herpes nedir? Kaç çeşidi var?

Herpes Simpleks Virüsü'nün (HSV) neden olduğu genital bölgedeki hastalığa bu isim verilir.

HSV'nin iki tipi vardır. HSV-1 halk arasında 'uçuk' diye bilinen genellikle yüzde, ağız çevresinde ortaya çıkan içi su dolu kabarcıklarla başlayıp gelişen yaranın, HSV-2 ise genital bölgedeki benzer hastalığın sorumlusudur.

Görülme sıklığı nedir?

Genital Herpesin görülme sıklığı ülkeden ülkeye değişir. Özellikle Kuzey Avrupa ülkeleri ve Kuzey Amerika'da sıktır. Riskli cinsel ilişkileri olan gruplarda oran yüzde 70'lere çıkmaktadır. Türkiye'de bu enfeksiyonun sıklığına ilişkin gerçek anlamda bilimsel tek çalışma Prof.Dr. Server Serdaroğlu ve arkadaşlarına ait. Bu araştırmaya göre, HSV1 yüzde 87, HSV 2 yüzde 5 sıklıkta görülüyor.

Nasıl bulaşır?

Herpes deri yolu ile direkt temas sonucu bulaşır. Bir kez virüsü alan kişilerde görünür belirti olmasa bile dönem dönem virüs atılımı olacağından bulaşma gerçekleşebilir.

Genital herpesin bulaşması için cinsel ilişki şart mı? Her türlü cinsel ilişkiyle geçer mi?

Sürtünme, oral, vajinal ve anal ilişkilerle bulaşır. Bu nedenle de kondom belli bir yere kadar koruyuculuk görevi yapabilir. Diğer kısımları örtmediği için koruyuculuğu da yoktur. Ancak belirtiler olduğu anda herhangi bir cinsel ilişki olmadığı durumda kesin korunmak mümkündür.

Hastalık nasıl etkiler?

Deri yoluyla vücuda giren virüs omuriliğe komşu 'arka kök gangliyonu' diye bilinen sinir sistemine ait dokuda yerleşir. Çoğu zaman burada uykudadır. Ancak kişiden kişiye değişebilen zaman ve faktörlerle uyanan virüs deriye ulaşarak tekrarlayan genital herpese neden olur.

Cinsel ilişkiden kaynaklanan sürtünme, genel sağlığın bozulması, stres, yorgunluk, depresyon, uykusuzluk, güneş, kadınlarda menstruasyon virüsü uyandıran nedenlerin arasında sayılır.

Başka hastalıklara zemin hazırlar mı? Anneden bebeğine geçer mi?

Sık tekrarlayan genital herpes, aşağılanma, suçluluk hissi hastalığı bulaştırma korkusu gibi duygulara neden olarak kişinin sosyal ilişkilerini olumsuz yönden etkiler, psikoseksüel bozukluklara neden olur. Genital bölgedeki yara aynı zamanda cinsel ilişkiyle bulaşan diğer hastalık etkenleri içinde uygun bir kapı oluşturur.

Sağlam deriden kolay geçemeyen frengi mikrobu ve AIDS hastalığının etkeni HIV'in bulaşması genital herpesin varlığında çok kolaylaşır. Gebelik öncesi virüsü olan kadınlarda genellikle problem yoktur. Ancak doğum anında hastalık belirtisi olduğu belirlenirse sezaryenle doğum yaptırılarak bebeğe bulaşma önlenir. Daha önce virüsle karşılaşmamış kadınlar gebelik sırasında hastalığı alırlarsa bebek risk taşır. Bu tür gebeler de doğum sırasında aktif hastalık belirtisi olmasa dahi sezaryenle doğurtulmalıdır.

İlaçlarla tedavi edilebiliyor mu?

Sistemik antiviral ilaç kullanarak hastalığın yayılmasını yüzde 75 engelliyor. İlaçlarla kısa sürede iyileşme, bulaşıcılık süresini kısaltma ve tekrarlamaların azalması sağlanıyor.

Kaynak: Kelebek
Yayın tarihi: 10.10.2004
1199
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.