Sağlık

Genital bakım ile sağlıklı kalın!

Genital bakım ile sağlıklı kalın!

Hera Kadın Sağlığı Merkezin'den Jinekolog Dr. Süleyman Eserdağ' a göre; Kadınların özgüveni, üreme sağlığı ve kadın sağlığı açısından genital hijyenin önemi son derece büyüktür.

Güncellenme tarihi:

Ülkemizde yapılan çalışmalar kadınlarda genital enfeksiyonun yaygın olduğunu göstermektedir. Kişisel uygulamalar ile kontrol altına alınabilmesinden ötürü kadınların genital bölge temizliği ve bakımında hassas olması son derece önemlidir.

Genital Bölge nin bakımı nasıl yapılmalıdır?


Dr.Eserdağ ' a göre genital bölgenin sağlıklı olması Laktobasil olarak adlandırılan iyi huylu bakterilerin varlığı ile mümkündür. Bu bakteriler, bölgenin asidik ortamını sağlar, dengede tutar, mantar ve bakteri oluşumunu engeller. Laktobasillerin azalması durumunda; asidik ortam bozulur ve enfeksiyonlara duyarlı hale gelir. Anatomik açıdan ele alındığında doğuştan olan iç dudakların asimetrik veya geniş yüzeyli olması hijyen bakımını zorlaştırabilmekte ve sık sık enfeksiyonlara yol açabilmektedir.Cinsel ilişki sırasında genital bölge de içeriye giren bakteriler ve her ay gerçekleşen adet kanamasının içerdiği proteinlerin yarattığı bakteriler ile oluşan enfeksiyon ve mantara karşı; kadınların günlük hayatında hassas PH 4,5 dengesiyle koruyacak ve E vitamini içeren, kötü koku engelleyici intimate jel ve mendilleri düzenli aralıklar ile kullanmalıdırlar. Aksi halde enfeksiyona neden olan bakteriler; çeşitli rahatsızlıklara zemin hazırlayabilir, PH değeri yüksek olan ürünler kuruluk yaratarak farklı deri hastalıklarına yol açabilir, doğurganlığı tehlikeye sokabilir...

Jinekolojik muayene;


Düzenli olarak kadınların tetkik ve bulgu belirleyici rutin jinekolojik muayeneden geçmesi gerekmektedir. Bu sayede zamanında müdahale ile ciddi hastalıklar baştan bertaraf edilebilecektir.

Yayın tarihi: 02.04.2013
15300
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.