Sağlık

Gençlerde en tehlikeli dönem ergenlik

Gençlerde en tehlikeli dönem ergenlik

Uzmanlar; ailelere, özellikle ergenlik döneminde çocuklarının giyim tarzına ve arkadaş gruplarına dikkat etmelerini öneriyor.

Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Çınar Yenilmez, gençlerde madde bağımlılığının özellikle ergenlik döneminde meraktan veya arkadaş gurubunun etkisiyle başladığını söyledi.

Yrd. Doç. Dr. Çınar Yenilmez, madde kullanımının bireye, aileye ve topluma dayanan çeşitli nedenleri bulunduğunu belirterek, bunlar arasındaki en önemli etkenin aileden kaynaklanan sorunlar olduğunu vurguladı.

Aile içi şiddetin, anne-baba arasındaki uyumsuzluğun ve çocuğa verilecek cezada şiddetin ön planda tutulmasının, çocuğu madde bağımlısı yapacak ortamı hazırladığını ifade eden Yenilmez, şöyle konuştu: "İşsiz aile üyeleri veya ailede madde bağımlısı birinin bulunması da çocuğun madde bağımlısı olmasında önemli bir etkendir. Çocuk, ailesi ve çevresi tarafından yeteri kadar denetlenmiyorsa bu durumu istismar edebilir. Aileler, özellikle ergenlik döneminde çocuklarının giyim tarzına ve arkadaş gruplarına dikkat etmelidir. Çocuğun dinlediği müziğin ne tür mesajlar verdiği iyi bilinmelidir."

Yenilmez, toplumsal ve ekonomik yapıdaki hızlı gelişmelerin insanı önce yalnızlığa, ardından da madde bağımlısı olmaya yöneltebildiğini belirterek, Türkiye'de, ailenin yapısı, denetiminin fazla olması ve daha geniş bir sosyal çevre bulunması nedeniyle Avrupa ülkelerine göre madde kullanımına daha az oranda rastlandığını söyledi.
Yayın tarihi: 17.01.2004
754
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.