Sağlık

Gençler intiharı seviyor mu?

Gençler intiharı seviyor mu?

Uzmanlar özellikle çocuk ve gençlerde ateşli silahla intiharların arttığına dikkat çekerek, evinde silah bulunduran aileleri uyarıyor.

Türkiye'de 15-24 yaş grubunda intiharlar artıyor. Sosyal değişimler, köyden kente göç, kuşak çatışmaları ve madde kullanımı intiharları artıran başlıca faktörler. Türkiye'de intihar görülme sıklığı son 10 yılda yüz binde 2.5'dan yüz binde 3'e çıktı.

Çocukluk ve gençlik çağında intiharların üçüncü ölüm nedeni haline geldiğine dikkat çeken uzmanlar aileleri uyarıyor. Özellikle son zamanların en çok konuşulan konularından biri olan ruhsatsız silah satışının arttığını söyleyen uzmanlar, gençlerin silahı tercih ettiklerini söyledi.

Ateşli silahla intihar artıyor

Türkiye'de iple kendini asarak intihar etme en yaygın yöntem. Ancak gençlerin intihar yöntemleri arasında ateşli silahların oranı hızla artıyor.

Uzmanlar genelde gençlerin intihardan önce yardım istediklerini belirterek aileleri ipuçlarını kaçırmamaları konusunda uyarıyor. Herhangi bir sebepten ötürü ihmal edilmiş, kendini yalnız hisseden gençlerin intihara daha meyilli olduğu söylendi. Çocuklarla arkadaş olarak kurulan bağın olası kötü sonuçları engellediğini söyleyen uzmanlar, aileleri dikkatli olmaları konusunda da uyardı.
Yayın tarihi: 14.10.2006
642
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.