Sağlık

Gençler depresyonda

Gençler depresyonda

Türkiye`de her 5 gençten birinde ruhsal sorunlar ve davranış bozukluğu bulunduğu, intihar eğilimlerinin kızlara oranla erkeklerde daha fazla görüldüğü, sorunun çözümünün ise ailelerin tutumuna bağlı olduğu bildirildi.

Çukurova Üniversitesi (Ç.Ü) Tıp Fakültesi Çocuk ve Gençlik Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Avcı, "Ekonomik sıkıntılar ve aileden kaynaklanan problemlerin de katkısıyla, Türkiye`de her 5 gençten birinde ruhsal sorunlar ve davranış bozukluğu görülüyor" dedi.

Avcı, ergenlik çağının 11-12 yaşından itibaren başladığını ve çocukluktan gençliğe geçiş dönemi olduğunu belirterek, bedensel ve ruhsal değişim sürecinin hızlı olması nedeniyle, buna uyum sağlayamayan çocukta bazı ruhsal sorunlar ortaya çıkabildiğini söyledi.

Türkiye`de ergenlerin yüzde 80`inin sağlıklı bir süreçten geçmelerine rağmen, yüzde 20 gibi önemli bir bölümünün yaşadığı kötü sürecin, tüm hayatlarını etkileyecek önemli izler bırakacağına dikkat çeken Avcı, "Türkiye`de genel yetişkin nüfusun, yüzde 14-20`sinde ruhsağlığı sorunu olduğu zaten bilinmektedir. Ergenlik çağında yani çocukya da genç olarak tanımlayabileceğimiz kesime yönelik yapılan en son araştırmalar da bize ürkütücü ve düşündürücü sonuçlar vermektedir" diye konuştu.

İNTİHAR ORANLARI

Avcı, intihar ya da intihar girişimlerinin, özellikle son yıllarda büyük bir çoğunluğunun gençlerde görüldüğüne dikkati çekerek, "Türkiye`de tüm intihar girişimlerinin yüzde 35`ini, 15-24 yaş arası oluşturuyor" dedi.

Kızların, erkeklere oranla daha zayıf ve intihara eğilimli bilinmesine rağmen, bilimsel araştırmaların, erkeklerin sorunlarla mücadelede daha güçsüz olduklarını ortaya koyduğunu vurgulayan Avcı, şunları kaydetti:

"İntihar eğilimi, 15-19 yaş arası erkeklerde 100 binde 18, kızlarda ise 100 binde 4.4`tür. Yaş ilerledikçe intihar eğilimi artmakta ve 20-25 yaş arası erkeklerde bu oran 100 binde 26`ya yükselmektedir. Kızlarda ise bunun tam tersi aynı yaş grubunda 100 binde 4.1`e düşmektedir."

Avcı, gençlerde intihar için en önemli risk etmenlerinin ise ailedeki başka intiharın varlığı, belirgin depresyon belirtileri, ölümdüşüncesi ile fazla uğraşma, eleştiriye aşırı duyarlılık, iletişim eksikliği, mükemmelliyetçilik ve yüksek standartlara sahip olma duyguları olduğunu söyledi.

Ergenlik çağı sorunlarının neler olduğu bilinir ve zamanında saptanırsa, sabır ve anlayışla yardımcı olunursa çocuğun bu dönemi hasarsız atlatabileceğine dikkati çeken Avcı, aksi takdirde gençlik sorunlarının neden olduğu ve zaman zaman faciayla sonuçlanan olaylara daha sık rastlanacağını kaydetti.

Avcı, "Maddi sorunlar, kalabalık aile ve aşırı baskıcı ya da koruyucu yaklaşım sorunları tetikliyor. Bu nedenle, gençlerin ruhen ve bedenen sağlıklı olmaları için aileye ve yakın çevresine büyük görev düşmektedir" dedi.

Yayın tarihi: 25.01.2002
765
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.