Sağlık

Gelecekte kadınlar daha kısa ve kilolu olacak

Gelecekte kadınlar daha kısa ve kilolu olacak

Yale Üniversitesi`nde yürütülen bir araştrma, kadınların gelecekte biraz daha kısa boylu, daha kilolu ve doğurgan olacağı sonucuna vardı

Güncellenme tarihi:
Evrim biyoloğu Prof. Stephen Stearns yönetimindeki geniş çaplı araştırma çerçevesinde menopoz dönemini geçmiş 2 bin 238 kadının sağlık verileri karşılaştırıldı. Bu kadınlara ait boy, kilo, tansiyon, kolesterol gibi verilerle doğurdukları çocuk sayısı arasındaki bağlantı incelendi. Sonuçlar, ortalamaya göre daha kısa boylu ve daha kilolu kadınların daha uzun ve zayıf olanlara kıyasla daha çok çocuk sahibi olduğunu gösterdi. İLGİNÇ BULGULAR Aynı şekilde, tansiyonu ve kolesterolü ortalamadan düşük olan, ilk çocuğunu daha erken yaşlarda doğuran ve menopoza geç giren kadınların da ortalama çocuk sayısı daha yüksek çıktı. Araştırma, bu özelliklerin şaşırtıcı şekilde kız çocuklarına taşındığını da ortaya koydu. Stearns`e göre bu doğurganlık özellikleriyle 2409 yılında, yani yaklaşık 10 nesil sonra, kadınların ortalama ağırlıkları 1 gr daha fazla, boyları 2 cm kısa, ilk hamilelikleri 5 ay daha erken ve menopoza girmeleri 10 ay daha geç olacak.
Yayın tarihi: 21.10.2009
973
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.