Sağlık

Geç yaşta doğum şeker hastalığına neden oluyor

Geç yaşta doğum şeker hastalığına neden oluyor

Yaşlı anneden doğan çocuklarda insüline bağlı şeker hastalığı riskinin bulunduğu ilk kez bilimsel olarak saptandı.

Bilim adamları, 35 ve daha yukarı yaşlarda doğuran annenin ilk çocuğunun, sonradan doğan çocuklardan daha yüksek şeker hastalığı riski taşıdığını açıkladı. İnsüline bağlı şeker hastalığının daha çok çocuklarda görüldüğü ve insülin hormonu ile tedavi edilmeye çalışıldığı kaydedildi. British Medical Journal dergisinde yayımlanan raporda, insüline bağlı şeker hastalığı riskinin, annenin her 5 yıl yaşlanmasıyla yüzde 25 arttığı bildirildi.

İngiltere'de Oxford bölgesinde 1.375 ailede yapılan araştırmalarda, 45 yaşında doğum yapan annenin ilk çocuğunun, 20 yaşında doğum yapan bir annenin çocuğuna göre üç kez daha fazla şeker hastalığı riski taşıdığı belirlendi. Şeker hastalığı riski taşıyan çocuklarda hastalığın genellikle 20 yaşın altında ortaya çıktığı ve hastalığın, babanın yaşıyla da orantılı olduğu kaydedildi. Babanın yaşının, doğacak çocuktaki şeker hastalığı riskini, her 5 yıl kuşağında yüzde 9 arttırdığı öne sürülüyor.

Şeker hastalığı riskinin, annenin ikinci ve daha sonraki her çocuğunda giderek yüzde 15 azaldığı belirtildi. Bilim adamları, daha önceleri de yaşlı annenin ilk çocuğunun şeker hastalığı riski taşıdığını bildiklerini, fakat, hastalık riskinin annenin yaşının ilerlemesiyle daha da arttığının ilk kez saptandığını açıkladılar. Araştırma raporunda risk nedenlerinin çeşitli olabileceği belirtildi fakat nedenlerin detayına inilmedi.
Yayın tarihi: 09.11.2001
881
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.