Sağlık

Geç hamilelikte Mongolizm riski yüksek

Geç hamilelikte Mongolizm riski yüksek

Geç yaştaki hamileliklerde Down Sendromu (Mongolizm) başta olmak üzere bazı kromozomal bozuklukların görülme sıklığında artış olabiliyor.

Uzmanlar annelik için 20-35 arasının ideal yaş olduğunu belirtiyor.

Geç yaşta annelik çocukta Down Sendromu gibi kromozomal bozuklukların görülme sıklığını artırırken, annenin de sağlığını bozuyor. Acıbadem Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Tolga Ergin, anne olmak için en ideal dönemin 20-35 yaş arası olduğunu bildirdi. Özellikle çalışan kadınlar arasında ileri yaşta anne olmanın giderek yaygınlaştığına işaret eden Ergin, yaş ilerledikçe çocuk ve anne için sağlık risklerinin de arttığına dikkat çekti.

Bebeği bekleyen riskler

Ergin, geç yaşta hamilelikte, çocukta kromozomal hastalıkların görülme riskinin arttığını bildirirken, "Geç yaşta hamileliklerde Down Sendromu (Mongolizm) başta olmak üzere bazı kromozomal bozuklukların görülme sıklığında önemli artışlar gözleniyor" dedi. Tolga Ergin, annede oluşan gebeliğe bağlı hastalıklar nedeniyle bebeğin erken doğurtulduğu durumlarda bebeğin erken doğumdan kaynaklanan risklere maruz kaldığını söyledi.

Anneyi bekleyen riskler

Ergin ileri yaş gebeliklerin anne adayları açısından da birtakım riskler taşıdığını belirterek, bunlarda gebeliğe bağlı hipertansiyon, şeker hastalığı, peripartum kardiyomyopati (doğum öncesi ve sonrası dönemde gelişebilen kalp yetmezliği), doğum sonrası kanamalar, erken doğum, ölü doğum görülme oranın yüksek olduğunu bildirdi. Ergin, sezaryen oranındaki artışın da dikkati çeken başlıca problemler arasında olduğunu söyledi. Ergin, "Bu hastalar ileri yaş gebeliklerinde oluşabilecek problemler veya gebelik öncesi var olan hastalıklar yönünden yakından izlenmelidirler" dedi.
Yayın tarihi: 12.06.2004
951
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.