Sağlık

Gebelikte idrar kaçırma kabusuna son!

Gebelikte idrar kaçırma kabusuna son!

Gebelikte idrar kaçırma sorunu, pek çok kadının sosyal hayatım ve günlük aktivitelerini kısıtlıyor. Neyse ki, yepyeni bir yöntemle bu kabustan kurtulmak artık çok kolay.

Gebelik döneminde sıkça rastlanan idrar kaçırma olayı, ilk etapta ciddi bir rahatsızlık gibi görünmese de uzun vadede birçok hamile kadın için hayatı zorlaştıran bir sorun olabiliyor. Üstelik sorunun doğumdan sonra da devam etme olasılığı var. Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi doktorlarından Prof. Dr. Onay Yalçın, gebelikte idrar kaçıranların dörtte birinin doğumdan sonra da kaçırma problemini yaşamaya devam ettiklerini vurguluyor ve bu aşamada iki ana sebep üzerinde duruyor: Gebe rahminin kütlesi dolayısıyla getirdiği yük ve hormonal etki... Hormonal etkiyle destek dokusu, bağ dokusu yumuşuyor, gevşiyor ve dolayısıyla destek sistemindeki bu zayıflama kaçaklara neden oluyor. Kadınların bir kısmında bu rahatsızlık doğumla birlikte lohusalık dönemine de yansırken bir kısmında kalıcı bir sorun olmaya devam ediyor. Fakat artık bu soruna da çözüm geliyor.

İdrar kaçırmanın nedenleri

Prof. Dr. Onay Yalçın'a göre, doğumdan sonra idrar tutamamanın iki ana türü var;
biri, karın içi basıncını artıran durumlarla, örneğin gülme, öksürme, ani hareket, eğilip yerden bir şey alma ya da zıplama gibi eylemlerle ortaya çıkıyor. Bir diğer tür de tuvalete yetişememe yani tuvalet yapma ihtiyacını erteleyememe... Birinci durumda, ani hareketler karın içi basıncını artırıyor ve eğer kişinin destek sistemi sağlam değilse, bu basınç artışı idrar kesesine de yansıyor dolayısıyla idrar yolundaki basıncı aşmış olduğu için idrar kaçıyor. İkincide ise idrar kesesinin etrafını saran ve idrarı boşaltan kas gelişigüzel çalışıyor. İdrar kesesi kasılıyor, idrar yolu açılıyor ve hasta tuvalete yetişemiyor. Üçüncü grupta ise bu iki sorunu bir arada yaşayanlar bulunuyor.

Yeni çözüm: TVT tekniği

Türkiye'de Çapa Tıp Fakültesi'nde Prof. Dr. Onay Yalçın, Metropolitan'da Prof. Dr. Teksen Çamlıbel ve Cerrahpaşa'da Prof. Dr. Bülent Çetinel gibi alanının en başarılı tıp adamları tarafından uygulanan bir yöntem, idrar kaçırma kabusunu sona erdiriyor. Johnson&Johnson Medikal tarafından geliştirilen ve TVT adı verilen bu teknikle hasta, lokal anestezi altında yapılan sadece 30 dakikalık bir müdahale ile sağlığına kavuşuyor. TVT'nİn klasik tedavi yöntemlerinden farkları ise şunlar:

• Lokal anestezi altında uygulanır.
• Daha az ağrı ve daha az kanama görülür.
• Dikiş olmadığı için gerginlik hissedilmez.
• Enfeksiyon ve ateş yükselmesi yapmaz.
• Pore kalınlığı ve dokusu tamamen vücuda uygundur.
• Alerji ve bakteriye yol açmayan bir kimyasaldan oluşur.
• Operasyon süresi daha kısadır.
• Nekahat dönemi daha kısadır.
• Normal aktiviteye dönüş daha kısadır.,
•Tedaviden sonra bir daha aynı problemle karşılaşılmaz.

Su içmemek çözüm değil

Prof. Dr. Onay Yalçın'ın vurguladığı çok önemli bir nokta daha var: idrar kaçırmayayım diye suyu kısıtlamak çözüm değil. Yalçın, hastalara günde 1.5-2 litre sıvı alımını önerdiklerini çünkü vücudun normal fonksiyonları açısından belirli miktarda sıvı alınması gerektiğini belirtiyor. Eğer siz de bu sorunu yaşıyorsanız, evden dışarı çıkmamak ve bütün gün susuz kalmak yerine vakit geçirmeden bir doktora başvurun ve basit bir tedaviyle bu kabusu atlatın.

Kaynak: Elele
Yayın tarihi: 20.12.2003
864
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.