Sağlık

Fincan tutuşundan kişilik testi

Fincan tutuşundan kişilik testi

Yeni girdiğiniz işyerinde mesai arkadaşlarınızın kişiliğini öğrenmek istiyorsanız onlarla bir fincan çay için. Bir araştırmaya göre çay içerken gösterilen davranışlar, kişilikleri ortaya koyuyor.

İş psikoloğu Rebecca Newton, fincanı tutuşunuz, tutarken başınızı oynatışınız ve gözlerinizi kullanışınızın duygularınızı ele verdiğini söylüyor.


Newton, 1000 çalışanın incelendiği araştırmanın sonuçlarına dayanarak 6 temel fincan tutuş pozisyonu saptadı. Arkadaşlarına çay demleyen ya da kahve yapanların iyi iletişim kurabilen kişiler olduğunu ifade eden Newton, personeline çay demleyen patronlarınsa çoğu iyi idareci olma yeteneğine sahip kişiler olduğunu belirtti. Buna göre kişilik göstergeleri şöyle:

Kızgın: Fincanı kendine yakın tutar ve söylediğini vurgulamak için eliyle döndürür. Sık sık göz kontağı kurar. Genellikle ellerinin iç kısmı havaya doğru açıktır.

Sinirli: Fincanı iki eliyle tutar ve göz kontağı kurmakta güçlük çeker. Konuşurken fincan sapıyla oynar.

Özgüvenli: Fincanını kendisine yakın bulundurarak öne doğru eğilir. Davranışları ve tutumu rahat ve akıcıdır. Sık sık gülümser. Bütün bu davranışlarıyla karşısındakini rahatlatır.

Zayıf patron: İki eliyle tutup ısınmaya çalıştığı izlenimi verir. Çayı sıcak olmasa dahi üfler. Çalışanlar onunla iyi iletişim kuramaz.

İyi dinleyici: Bu da fincanı iki eliyle, ama kendisinden biraz daha uzakta tutar. Diplomatik ve sempatiktir. Herkese zaman ayırırır. Dinler ve aynı fikirde olduğunu belirtir.

Dedikoducu: Bir el hafifçe fincanı tutarken, öbür el gösterişli hareketler yapar. Sık sık etrafındakilere ve fincanına bakar, ani hareketlerde bulunur.
Yayın tarihi: 06.02.2002
2094
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.