Sağlık

Evlilikte cinsel tatminsizlik: Neden?

Evlilikte cinsel tatminsizlik: Neden?

Cinsel tatmin nedir? Cinsel ilişki sıklığının az oluşu mudur? Eğer öyleyse, ilişki sıklığının az olması mı tatminsizliğe yol açmaktadır, yoksa tatminsizlik mi cinsel ilişki sıklığının az olmasına yol açmaktadır?

Evlilikte stres cinsel tatminsizlik nedeni midir, yoksa cinsel tatminsizliğin bir belirtisi midir? Cinsel tatminin ne olduğu konusunda farklı görüşler bulunmaktadır.

Bu nedenle bu konuda yapılan araştırmaların çoğu "cinsel açıdan evliliğinizden memnun musunuz" sorusuna verilen basit bir evet-hayır cevabı ile başlamaktadır. Bunun ardından yöneltilen soruların çoğu ise cinsel tatminsizliğin daha net bir şekilde tanımlanması ve nasıl giderileceğinin belirlenmesine yardımcı olmaktadır.

Araştırmalara göre evliliklerde kadınlar erkeklere kıyasla daha fazla cinsel tatminsizlik yaşamaktadır ve kadınların en yaygın şikayeti istek duymamak ve/veya uyarılmamak olmaktadır.

ABD'de yapılan kapsamlı bir araştırmaya göre cinsel tatminsizlikle en fazla bağlantısı olan etmenler belirlenmiştir. Bunlardan bazılar:

Evlilik ilişkisinin genel niteliği ve duygusal yakınlığın derecesi: Bu etmenler özellikle kadınların algıladığı cinsel tatmin derecesi ile yakından ilişkilidir.

Eşin dinsel inançları: Cinselliğin yalnızca üremek için var olduğuna ya da cinsellikten zevk almanın günah olduğuna inananlar daha sıklıkla cinsel tatminsizlik yaşamaktadır.

Eşlerden birinin çoğunlukla orgazm olmaması: Kadınlar genellikle duygusal ve bedensel yakınlığı orgazmdan daha önemli bulsalar da, taraflardan birinin çoğunlukla orgazma ulaşamaması cinsel tatmini düşürmektedir.

Cinsel ilişki sıklığı: Araştırmacılar cinsel ilişki sıklığının az olmasının cinsel tatminsizliğe neden olup olmadığı konusunda görüş birliğine varamasalar da, cinsel ilişki sıklığının az olması ve cinsel tatminsizliğin birbiri ile paralel ilerlediği bir gerçektir.

İlişki harici cinsel aktivite: Ön sevişmeye daha fazla vakit ayıranlar daha yüksek cinsel tatmin belirtmektedirler.

Yaş: Yaş, diğer durumlara da bağlı olarak cinsel tatmin düzeyini artırabilmekte veya azaltabilmektedir. Yukarıda belirtilen etmenlerin cinsel tatmini düşürüyor olması durumunda, yaş arttıkça cinsel tatmin de daha fazla azalmaktadır. Cinsel tatmin yüksekse, yaş arttıkça daha da artma eğilimi göstermektedir.

Daha az sıklıkla cinsel tatmin düzeyini düşürdüğü belirtilen diğer etmenler de şunlar:

- Geçmişte yaşanan bir cinsel taciz öyküsü

- Menopoz

- Genel fiziksel sağlık

- İlaçların yan etkileri

- Fiziksel görünümden memnun olmak ya da olmamak

- Cinsel yoldan bulaşan hastalıkların yarattığı şikayetler

- Eşlerin evlilik öncesi cinsel yaşantısı

- Uyuşturucu veya alkol bağımlılığı

- Bazı zehirli kimyasal maddelere maruz kalınması

www.aile.org.tr
Yayın tarihi: 17.01.2006
1604
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.