Sağlık

Evlilik stresten koruyor

Evlilik stresten koruyor

Ev ve iş hayatında mutlu olanlar stresle daha kolay mücadele ediyor.

Stresle baş etmek için zaman zaman kas gevşetme ve solunum egzersizlerinin yapılması, kişinin dış ortama olumlu açıdan bakmaya çalışması öneriliyor. Çalışmanın başarılı olabilmesi için bir miktar stres gerekiyor.

Ancak, bunun belli bir düzeyi aşması kişinin dikkat, konsantrasyon ve çalışma isteğini azaltıyor.

Herhangi bir olay, kişide strese neden olurken, aynı durum başka kişide etkiye neden olmayabiliyor. Bu durum, karşılaşılan olayın kişi için ne anlam ifade ettiğine bağlı olarak değişiyor.

Olay sırasında kişinin, çevresinde destek alabileceği yakınlarının olması, sosyo-ekonomik durumunun iyi olması, mutlu bir evliliğinin bulunması, stresle baş etmesinde önemli rol oynuyor. Stresle mücadelede yaş da büyük önem taşıyor.

Yaşın etkisi önemli

İlerleyen yaş ile birlikte çalışma kapasitesinin düştüğü ve strese toleransın azaldığı belirtiliyor. Cinsiyet de strese karşı koymada belirleyici faktörler arasında.

Kadınların erkeklere oranla strese daha dayanıklı oldukları, bunun sonucunda da daha uzun bir ömre sahip olup, bazı hastalıklara daha az yakalanıp, hastalıktan daha çabuk kurtuldukları belirtiliyor.
Yayın tarihi: 05.11.2006
680
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.