Sağlık

Evlilik baskısı ruhsal sorunlara yol açıyor

Evlilik baskısı ruhsal sorunlara yol açıyor

Evlilik konusundaki baskının ruhsal sorunların en önemli nedenleri arasında yer aldığı belirtilerek, mutlubirlikteliklerin ve bunun sürekliliğinin çiftlerin durumlarıyla yakından ilişkili olduğu bildirildi.

Çukurova Üniversitesi (Ç.Ü) Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim DalıÖğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ünal, yaptığı açıklamada, evlilik konusunda ailelerin son derece duyarlı davranmalarının ve baskıcı bir yaklaşımda bulunmamalarının önemine dikkati çekerek, gençlere çağın gerektirdiği anlayışın gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Türk toplumunda, aile büyüklerinin çocuklarının evlilik konusundaki tercihlerine müdahalesinin yaygın olduğunu belirten Prof. Dr. Ünal, ``Görücü yöntemiyle veya birbirlerini tanıyarak gerçekleştirilen evliliklerde de olumsuz örnekler bulunabilir. Ancak gençlerin özgür iradeleriyle karar vermeleri en doğru yoldur`` dedi.

``Evlilik konusundaki baskı ruhsal sorunların en önemli nedenleri arasında yer alıyor`` diyen Prof. Dr. Ünal, şunları kaydetti:

``Gençlere, katı ve önyargılı yaklaşmamak gereklidir. Bunu başarabilmiş aileler çocuklarının tercihlerine anlayış ve hoşgörü ile bakabiliyor. Sonuçta, bir hayatı paylaşacak olan iki insanın birbirlerini anlamaları, sevgi, saygı ve güven duymaları büyük önem taşıyor. Bu başarılamadığı durumlarda intiharlar ya da cinayetler gibison derece üzüntü verici olaylar meydana geliyor.``

Prof. Dr. Ünal, ailelerin sağlıklı nesil yetiştirmede önemli sorumluluk ve görevleri bulunduğunu belirterek, şöyle konuştu:

``Bu evlilik aşamasında önem taşıyor. Evlenmeye karar veren, ruh sağlığı iyi, kendine güvenli ve kişiliği gelişmiş bir insansa, gerek ailesinin gerekse toplumun önyargılarını rahatlıkla aşabilir. Mutlu birliktelik ve evliliğin sürekliliği çiftlerin ruhsal durumları ile yakından ilişkilidir.``
Yayın tarihi: 20.06.2002
1910
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.