Sağlık

Ev işleri sırtımızı vuruyor

Ev işleri sırtımızı vuruyor

Evde iş yaparken eşyaları yanlış biçimde kaldırma, itme, çekme gibi hareketler sırt ağrılarına neden olabilir.

Sırt ağrısı, neredeyse toplumun yüzde 80'ini etkileyen önemli bir sağlık problemi. Modern çağın en sık rastlanan rahatsızlıklarından biri olan sırt ağrılarına yanlış oturma, duruş bozukluğu, hareketsizlik veya ağır kaldırma gibi mekanik etkenlerin aynı sıra, bazı sosyal etkenler de yol açabiliyor.

Alman Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanlarından Dr. Elif Gürkan, uzun süre hareketsiz kalmanın sırt ağrılarının en önemli nedenleri arasında yer aldığını belirterek şunları söyledi:

'Hareketsizlik omurgaya destek olan sırt kaslarını tembelleşmesine, duruş bozukluğuna ve istenmeyen kasılmalara neden olur. Omurlar arasındaki tamponlar sadece düzenli kasılma ve gevşeme sayesinde doku sıvısıyla beslenir. Sürekli oturma sonucunda bu tamponların beslenmesi bozulur, bunu önlemek için de hareket etmek gerekir. Ev içinde yapılan işler sırasındaki yanlış kaldırma-çekme hareketleri, stres, korku gibi etkenler, işyerinde veya günlük hayatta sosyal iletişim sorunları sırt ağrılarına yol açabilir.'

Ağır yük taşırken

Şu noktalara dikkat etmekte fayda var.

• Yerden bir şey alırken asla eğilmeyin. Her zaman diz çökün ve öyle kaldırın. Yere bırakırken de aynısını yapın.

• Ağır yükleri birden değil, parti parti taşıyın

• Taşıdıklarınızı hep vücudunuza yakın tutun ve belinizle kesinlikle desteklemeyin.

• Tek taraflı taşımaktan kaçının. Mümkünse yükü iki elinizle taşıyarak dengeleyin.

• Tabak çanağı dolapların alt raflarına koyun.
Yayın tarihi: 29.01.2007
721
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.