Sağlık

Ev hanımları dikkat!

Ev hanımları dikkat!

Ev hanımları aslında en ağır işlerde çalışır. Bunun bir kanıtı da doktorların uyarılarıdır. Menüsküs yırtılmalarında ev hanımları ikinci sırada yer alıyor.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Balı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Baktır, düz olan eklem yüzeylerinin derinliğini artıran, bunların yüzeylere uyumunu sağlayan menüsküsün, hilal şeklinde kıkırdaktan bir doku olduğunu söyledi. Menüsküsün, vücuda binen yükün bacaklara aktarılmasını sağladığını belirten Baktır, şu uyarılarda bulundu:

"Menüsküs, daha çok bacak sabitken, vücudun diz eklemi üzerinde dönmesiyle zedelenip yırtılabilir. Yırtılma sırasında şiddetli ağrı olur ve eklemin içinde bir şey yırtıldığı hissedilir. Halk arasında sporcu hastalığı olarak bilinse de herkeste oluşabilecek durumdur. Ancak, sporcular, bu tür darbelere ve zedelenmelere daha çok maruz kaldıkları için, bu hastalığın görülme sıklığı açısından ilk sırada yer alırlar."

Baktır, menüsküs yırtığı oluşumunda, ikinci sırayı ev kadınlarının aldığına dikkati çekerek, "Uzun süre diz üstü çalıştıktan sonra kalkmaya çalışmak, menüsküs yırtılmalarına neden olabilir. Bu nedenle ev kadınları eğer uzun süre diz üstü halı silme gibi iş yapmışlarsa, aniden ayağa kalkmaktan kaçınmalıdırlar" dedi. Baktır, gençlerde görülen bu tür menüsküs yırtıklarının atroskopiyle, 40 yaş ve üzerindeki kişilerde, kireçlenmeye ve eklemlerin aşınmasına bağlı olarak ortaya çıkan menüsküs yırtıklarının ise ortopedik yöntemlerle tedavi edilebildiğini kaydetti.
Yayın tarihi: 06.08.2006
754
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.