Sağlık

Ev hanımları daha şişman

Ev hanımları daha şişman

Çalışmayan her üç kadından birinde obezite görülüyor. Kilo almamak için öğün saatlerini geçirmemek gerekiyor.

Son yıllarda hızla yaygınlaşan obezite (aşırı şişmanlık) ev hanımlarını çalışan kadınlara göre daha çok tehdit ediyor. Selçuk Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre çalışmayan her üç kadından birinin obez olduğu ortaya çıkmış.

Öğün atlanıyor

Yaşları 15 ile 49 arasında değişen toplam 676 ev kadını üzerinde araştırma yaptıklarını belirten uzmanlar ''Kadınların yüzde 49'unun öğünleri atladığını, yüzde 44.8'inin gece yemek yeme alışkanlığının bulunduğunu, yüzde 3.5'inin ise günde 4 veya daha fazla öğün yemek yediğini belirledik.

Ayrıca yaptığımız anket çalışmasında kadınların yüzde 66.4'ünün hiçbir şekilde egzersiz veya spor yapmadığını, yüzde 26.2'sinin ise ev işlerini kendi çocuğu, gelini veya ücretle tuttukları kişilere yaptırdığını tespit ettik'' dedi.

Spor yapmıyorlar

Ev kadınlarında daha sık görülen obezite hastalığını, yeme kültürü, hareket eksikliği ve spor alışkanlığının olmamasına bağlamak mümkün. Ayrıca, ev kadınları çalışan kadınlara oranla çok daha az hareket ettikleri için daha fazla yağ toplayarak kilo alıyorlar.

Çalışmayan kadınların obeziteden korunabilmeleri için öğün saatlerini geçirmeden ve aşırıya kaçmadan yeterli miktarda besin almaları gerekiyor.
Yayın tarihi: 04.12.2006
991
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.