Sağlık

Estetikte çığır açan gelişme

Estetikte çığır açan gelişme

Türk doktor imzası taşıyan "Burunda izsiz kıkırdak tespiti" isimli yöntem dünyanın en prestijli dergilerinden biri olan Amerikan Plastik Cerrahi'de yayınlandı.

Güncellenme tarihi:
Türk doktor Erdem Tezel, geliştirdiği yöntemle burun düşmesinin önüne geçti. "Burunda izsiz kıkırdak tespiti" isimli yöntem dünyanın en prestijli dergilerinden biri olan Amerikan Plastik Cerrahi Dergisi'nin Eylül sayısında da yayınlandı. Burun estetiğinde yeni dönem Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstüriktif Cerrahi Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Erdem Tezel'in geliştirdiği "Burunda izsiz kıkırdak tespiti" yöntemi burun ameliyatlarının geleceğini değiştirdi. Bu yöntemle ameliyat sonrasında oluşan burun düşmeleri önleniyor. Yöntemle ilgili bilgi veren Doç. Dr. Erdem Tezel, "İzsiz kıkırdak tespiti yöntemi burun içindeki kıkırdakların birbirlerine istediğimiz açıdan bağlayarak istediğimiz şekli verebildiğimiz bir yöntem. Burada burun ucu kıkırdaklarının, burnun ana taşıyıcı kıkırdağı olan septum kıkırdağına tespit ediyoruz. Bu tespiti yaparken burun ucu yüksekliğini açısını derinliğini istediğimiz gibi ayarlıyoruz" diye konuştu. Plastik cerrahi derneği dergisinde yayınlandı Amerikan Plastik Cerrahi Derneği'nin dergisinin Eylül sayısında yayınlanan yöntemin en önemli üstünlüğü klasik ameliyatlardan 6 ay sonra oluşan burun düşmesi sorununa yol açmaması. Yöntem bugüne kadar 500'ü aşkın hastaya uygulandı. Doç. Dr. Tezel, şöyle konuşuyor: "2000'den bu yana yöntemi uyguluyoruz. Bu yöntemin sonuçlarını Prof. Dr. Ayhan Numaoğlu ile birlikte Amerikan Plastik Cerrahi Derneği'nin dergisine gönderdik. Yayınlandı ve bilimsel olarak da kabul gördü. Eskiden burnun açısını ayarlamak için dokulardan kesip çıkarmamız gerekiyordu. Burnu kaldırmak için burnun ucundaki kıkırdakları kesiyorduk. Burnun sırtını indirmek için sırtı ile ucu arasındaki dengeyi sağlamak için de burun kemiklerini çok fazla indirmemiz gerekiyordu. Sonuçta da ameliyattan belli bir süre sonra burun ucunda düşme meydana geliyordu. Ama geliştirdiğimiz yöntemle bu sorunu aştık. Bu yöntemin 3 önemli somut yararı var. Kemik dokusuna az müdahale ediyoruz kemiğe müdahale etmeden burun ameliyatını bitirmemizi sağlıyor. Daha doğal görüntü elde etmemizi sağlıyor istediğimiz şekli vermemizi sağlıyor, üçüncüsü de burnun düşmesine önlüyor." Burun ucundan estetik ameliyat İzsiz kıkırdak tespiti ile birçok hastada burun kemiğinin kırılmasına gerek kalmıyor. Hastanın yalnız burun ucuna müdahale edilerek ideal görünüm sağlanabiliyor. "Yaşla birlikte burun aşağı düşüyor. Nasıl yüzümüz sarkıyorsa, burun ucu da sarkıyor" diyen Doç. Dr. Erdem Tezel, şunları söylüyor: "Burun ucunun aşağı doğru olması insanlarda yaşlı imajı veriyor. Birçok hasta 'gençliğimde burnum çok güzeldi, şimdi aşağı doğru uzadı' diye yakınıyor. İşte bu tip durumlarda yalnızca burun ucuna yaptığımız müdahale ile ideal görüntüyü yakalıyoruz. Ayrıca kemiğe müdahale etmemek ameliyat süresini çok kısaltıyor. Bir önemli amacımız da karşıdan bakıldığında bir hekimin bile ameliyatlı olduğunu anlayamayacağı burunlar elde edebilmek" Sibel Güneş / NTVMSNBC
Yayın tarihi: 10.01.2008
1635
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.