Sağlık

Estetik hakkında her şey!

Estetik hakkında her şey!

Spor yapmanın, koşmanın zorluğundan yakınan iri göğüslü kadınlar için incecik askılı şık sütyenler, bikiniler ya da daracık bluzlar giymek neredeyse hayal.

Pek çok kadın daha büyüğüne sahip olmak için hiç düşünmeden bıçak altına yatmaya hazır. Ne var ki, iri göğüslü kadınlar da göğüslerindeki bu kamburdan ve aşırı yükten bir o kadar şikayetçiler.

Spor yapmanın, koşmanın zorluğundan yakınan iri göğüslü kadınlar için incecik askılı şık sütyenler, bikiniler ya da daracık bluzlar giymek neredeyse hayal. Ancak bu hayale kavuşmak o kadar da zor değil..

Göğüslerin küçüğü de büyüğü de sorun

Büyük göğüsler her ne kadar seks sembolü olarak da değerlendirilirse de sırt ağrısı, kamburluk ya da göğüs sarkması gibi rahatsızlıklara yol açtığında iş değişiyor. Meme küçültme ameliyatı bu sıkıntılara son veriyor.

Meme küçültme ameliyatı sadece memelerin büyüklüğünü ve biçimini düzeltmekle kalmayıp, aynı zaman da hastayı iri memelerin verdiği fiziksel sıkıntılardan da kurtarıyor. Bu önemli ameliyatla ilgili sorularımızı Plastik Cerrah Op. Dr. Nuri Battal yanıtladı.

Yaşı henüz genç veya evli olmayan, bir süre daha çocuk sahibi olmayı düşünmeyen ancak göğüslerini küçülttürmek isteyenlerin en büyük korkularından biri, ameliyat sonrasında emzirip emziremeyecekleri...

İlerleyen teknoloji sayesinde bu tip ameliyatlar sonrasında komplikasyonlar en aza indirildi. Meme ucunun tamamı memeye yapışık ve süt kanallarının çıkış yerleri ameliyat sırasında korunduğu için memeler emzirme yeteneğini kaybetmiyorlar. Fakat birkaç ay süre ile geçici olarak hissizleşme görülebiliyor.

Bu ameliyatın yapılması için yaş sınırı nedir?

Ameliyata uygun adaylar

Aşağıdaki özelliklerden birine ya da bir kaçına sahipseniz bu ameliyata uygun bir aday olabilirsiniz.

- Memelerin vücut yapısına oranla çok büyük olması

- Memelerin hantal ve sarkık olması, bu tür memelerin başları ve çevresindeki koyu renkli kısım yukarıya veya tam olarak yere doğru bakar

- Birinin diğerine oranla büyük olması

- İri memelerin verdiği ağırlıktan dolayı sırt, boyun ve omuz ağrılarının çekilmesi

- Memelerin altındaki derinin sık sık tahriş olması veya tekrarlayan mantar infeksiyonlarının olması

- Büyüklüğünün ve ağırlığının fiziksel aktiviteleri önlemesi

- Memelerin iriliğinden ötürü huzursuzluk duyulması

- Estetik olarak görünümden mutlu olmamak

Meme küçültme ameliyatları, memeler gelişimini tamamlandıktan sonra her yaşta yapılabilir.

Ameliyat sürecinden de bahseder misiniz?

Meme küçültme ameliyatı genel anestezi altında hastanede uygulanıyor. En yaygın uygulanan yöntemlerde iki veya üç kesi yapılıyor. Biri meme başının çevresindeki koyu renkli alanın çevresine, diğeri bu koyu kısmın alt ucundan memenin altındaki kıvrıma kadar dikey olarak uzatılıyor ya da lolipop kesisi, ki bu tekniğe "Vertikal Mammoplasti" deniyor. Minimal düzeyde iz kalıyor ve hatta açık tenlilerde birkaç yıl içinde iyice silikleşiyor.

İkinci teknikte bu kesilere ilave olarak yapılan üçüncü kesi ise memenin altına yatay olarak açılır ve memenin doğal kıvrımını izlemektedir. Aslında sadece sütyen içerisinde kalacak bu kesilerin izleri açık tenli hastalarda daha iyi olmakla birlikte birkaç yıl içinde eskiye oranla belirgin bir şekilde azalma gösteriyor, ama tümü ile yok olmaz. Daha fazla iz kaldığı için modern plastik cerrahide bu yöntem pek tercih edilmiyor.

Dikkat edilmesi gerekenler

- Plastik cerrahi uzmanlarının yapması gereken bir ameliyattır. Seçtiğiniz doktorun uzman bir plastik cerrah olmasından diplomasına bakarak iyice emin olmalısınız.

- Kesinlikle sigara içilmemesi gerekiyor. Sigarada bulunan nikotinin damarları daraltma etkisi var. Bu da yaralara yeterli kan gitmesini engelleyeceğinden yara iyileşmesini ciddi oranda etkiliyor. Bu nedenle ameliyattan önce en az 5-10 gün, sonrasında da 2 ay kadar sigara kesinlikle içilmemeli.

- Ciddi fiziksel aktiviteden 4-6 hafta kadar uzak durmak gerekiyor.


Cerrah, fazla meme dokusunu, yağları ve deriyi kesip çıkardıktan sonra meme başı ve çevresindeki koyu renkli kısmı yukarıya çekiyor. Böylece iri memelerde genellikle geniş olan koyu renkli kısım küçülüp daha güzel bir görünüm alıyor. Meme başının üzerinde bulunan deri aşağıya çekilerek memeye şekil veriliyor. Kol altındaki konturu düzeltmek için bazen liposuction da uygulanabiliyor.

Yayın tarihi: 27.05.2009
1659
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.